Kaseton wężowy otwierany z wężami tłocznymi; fot. Krzysztof Datta
Kaseton wężowy
Transport węży tłocznych w warunkach pożarowych może się odbywać w wieloraki sposób. Jedna z takich metod polega na wykorzystaniu specjalnych noszaków na węże.

Węże tłoczne są najważniejszym elementem przesyłającym środek gaśniczy podczas akcji ratowniczo-gaśniczej. Od nich zależy, jak szybko i w jakiej ilości dotrze on na miejsce działań. Sprawienie więc linii wodnych i sposób ich tworzenia jest podstawą przy realizacji systemów gaśniczych w czasie rozwinięć taktycznych.

/.../

W naszym kraju standardowo zwija się odcinki wężowe w podwójny krąg, czasem w pojedynczy, niekiedy alarmowo. Wynika to ze strażackiej tradycji i pierwszych regulaminów służby. Najczęściej przenoszenie odcinków zwiniętych w krąg odbywa się w rękach. Niestety, ten sposób ma jedną podstawową wadę, wymaga kilkukrotnego cofania się strażaka do samochodu (strażak może przenieść jednocześnie w rękach maksymalnie dwa odcinki węża). Natomiast podczas akcji w trudnych warunkach terenowych zachodzi niejednokrotnie potrzeba użycia większej liczby węży. Dlatego też coraz częściej widuje się nowe, niestandardowe sposoby ich zwijania i transportu, znacznie ułatwiające pracę strażakom.

/.../

Kaseton na węże tłoczne, zwany też noszakiem wężowym, to specjalny kosz przeznaczony do transportu węży pożarniczych. Wykonany jest najczęściej z lekkiego aluminium, co sprawia, że jest bardzo lekki. Jego waga nie przekracza 2,5 kg. Sprzęt ten pozwala strażakom na sprawne i szybkie budowanie linii gaśniczej na wyższe kondygnacje w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej lub znacząco ułatwia rozwinięcia w trudnym terenie.

/.../

Głównym problemem w przypadku odcinków zwiniętych w podwójny krąg nie jest ich waga, tylko duża niewygoda w przenoszeniu kilku sztuk. Kaseton całkowicie eliminuje ten problem.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2016.
Obrazy
Kaseton wężowy otwierany z wężami tłocznymi; fot. Krzysztof Datta

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry