Tymbark: ćwiczenia obrony cywilnej

Ponad tysiąc osób brało udział w ćwiczebnej ewakuacji.

W dziewięciu placówkach oświatowych na terenie gminy Tymbark w dniu 14 września 2016 r. w ramach realizacji zadań obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego przeprowadzono próbne ewakuacje uczniów i przedszkolaków. W ewakuacjach udział wzięli również wychowawcy i personel poszczególnych szkół i przedszkoli. Łączna liczba ewakuowanych osób wynosiła ponad 1 tys. 100 osób. Czas trwania ewakuacji wynosił od dwóch do trzech minut.

Przebieg próbnych ewakuacji oceniali: sierż. sztab. Piotr Biedroń z Komisariatu Policji w Tymbarku, komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP druh Zbigniew Kaptur, druh Karol Natonek z OSP Tymbark oraz inspektor ds. obronnych, obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego Urzędu Gminy w Tymbarku Robert Nowak.

Akcjami w placówkach oświatowych kierowali osobiście dyrektorzy tych placówek.

Przedstawiciele Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omówili zasady postępowania w przypadku pożaru i innych nadzwyczajnych zagrożeń. Bardzo wysoko oceniono przebieg ewakuacji we wszystkich placówkach oświatowych w tym zaangażowanie dzieci oraz  młodzieży. Świadczy to o przywiązywaniu dużej uwagi do problematyki bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego przez dyrekcję wszystkich placówek oświatowych na terenie gminy Tymbark. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Zespół Szkół im. KEN w Tymbarku, gdzie nad realizacją zadań związanych z wojskowością i obronnością kraju czuwa płk Jan Dominik. Informacja o zdarzeniu przekazana kierującemu akcją ratowniczą w pełni obrazowała skalę zagrożenia i podjęte działania przez dyrekcję tej placówki oświatowej.

Tego typu ćwiczenia z zakresu obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego realizowane są w gminie Tymbark każdego roku we wszystkich placówkach oświatowych – mówi Zbigniew Kaptur, komendant Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

Młodzież z powagą, zrozumieniem i dużym zaangażowaniem podchodzi do próbnych ewakuacji. Wszyscy uczestnicy tego typu ćwiczeń zdają sobie sprawę, że opanowanie przyjętych procedur spowoduje w przypadku zagrożenia minimalizację strat, sprawne opuszczenie pomieszczeń oraz prawidłowy przebieg akcji ratowniczej – kończy druh Zbigniew Kaptur.

 

fot. Robert Nowak

fot. Robert Nowak

fot. Robert Nowak

 

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry