Ćwiczenia „Bieszczady 2016”

180 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych uczestniczyło w ćwiczeniach „Bieszczady 2016”.

Manewry odbyły się 8 i 9 czerwca na terenie powiatu bieszczadzkiego - informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Pierwszego dnia w Komendzie Powiatowej PSP w Ustrzykach Dolnych zorganizowano ćwiczenie aplikacyjno-sztabowe. Założeniem ćwiczeń sztabowych był wypadek na przejeździe kolejowym. W wyniku zderzenia pociągu towarowego i autobusu doszło do wykolejenia lokomotywy i wagonów. Autobusem podróżowało trzydzieści siedem osób. Wykolejone wagony przewoziły olej napędowy, amoniak oraz kłody drewna. Doszło do wycieku. Skażona została rzeka Strwiąż, a rozprzestrzeniająca się chmura amoniaku zagrażała mieszkańcom Łodyny.

Zadaniem ćwiczących było miedzy innymi nawiązanie kontaktu i współdziałanie z podmiotami uczestniczącymi w akcji ratowniczej, a także uzyskanie wszelkich informacji niezbędnych do wypracowania koncepcji organizacji działań ratowniczych:
- ilości zespołów PRM, możliwych do skierowania do działań,
- szpitali, które będą mogły przyjąć poszkodowanych,
- sposobu zabezpieczenia dróg dojazdowych do miejsca zdarzenia.
- określenie stopnia oraz skali zagrożenia z wyznaczeniem strefy skażonej.
- opracowanie schematu organizacji łączności na potrzeby prowadzonych działań.
- określenie ile i jakie obiekty znajdują się w bezpośredniej strefie zagrożenia.

Drugiego dnia realizowano praktyczne ćwiczenia taktyczno-bojowe. Razem ze strażakami uczestniczyli w nich funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, ratownicy Państwowego Ratownictwa Medycznego, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polskiego Czerwonego Krzyża oraz przedstawiciele gminnego i powiatowego zarządzania kryzysowego.

Ratownicy musieli zmierzyć się z szeregiem zadań ujętych w czterech epizodach:

  • Na terenie stacji wyciągowej paralotniarz zawisł na linie nośnej i zablokował wyciąg krzesełkowy. Próba uwolnienia go przez obsługę nie powiodła się. Kierownik informuje Stanowisko Kierowania KP PSP o awarii oraz o potrzebie ewakuacji lotniarza i kilkudziesięciu osób z wyciągu „Laworta”.
  • Podczas nagłego pogorszenia się warunków pogodowych grupa siedmiu osób zostaje uwięziona na brzegu zatoki. Trzy osoby podjęły próbę przepłynięcia łódką. Na środku zatoki łódka wywraca się, a ludzie wpadają do wody. Jedna osoba znika pod powierzchnią wody, druga - nieumiejąca pływać - w kapoku znajduje się na powierzchni. Trzecia wyszła z wody na brzeg i oddaliła się w nieznanym kierunku. Pozostała na brzegu zatoki grupa czeka na ewakuację.
  • Na drodze gminnej dochodzi do czołowego zderzania dwóch samochodów osobowych. Jeden z kierowców traci przytomność i zjeżdża na sąsiedni pas. W wyniku zderzenia zostają poszkodowani pasażerowie pojazdu (pięć osób dorosłych) oraz pasażerowie drugiego samochodu (trzy osoby dorosłe i jedno dziecko). Z komory silnika jednego z pojazdów wydostaje się dym. Droga zostaje całkowicie zablokowana.
  • Na terenie składu tarcicy w Ustrzykach Dolnych przy ul. Przemysłowej dochodzi do pożaru składowanego materiału (powierzchnia ok. sześćdziesiąt na trzydzieści metrów). W związku z próbą ugaszenia pożaru własnymi siłami i późnym zaalarmowaniem PSP, pożar rozprzestrzenia się na połowę długości składu i obejmuje całą jego szerokość. Ze względu na warunki atmosferyczne i znaczne odległości usytuowania sąsiednich budynków, brak jest zagrożenia dla tych obiektów (najbliższy znajduje się w odległości ok. sześćdziesięciu pięciu metrów).

W ćwiczeniach uczestniczyli strażacy z powiatów: bieszczadzkiego, krośnieńskiego, brzozowskiego, jasielskiego, leskiego i sanockiego.

Celem ćwiczeń było doskonalenia organizacji działań ratowniczych podmiotów KSRG oraz podmiotów współdziałających z systemem podczas realizacji zadań wynikających ze specyfiki zaistniałych zagrożeń powstałych na obszarze powiatu.

Ćwiczący doskonalili także m. in. procedury dysponowania zasobów ratowniczych KSRG do działań ratowniczych oraz współpracy poszczególnych stanowisk kierowania, umiejętności kierowania działaniami na poziomie interwencyjnym i taktycznym oraz umiejętności kierowania związkami taktycznymi przez kadrę dowódczą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ustrzykach Dolnych.

Manewry miały również za zadanie rozwijanie umiejętności organizacji sztabu w zakresie przygotowania wariantów decyzji dla kierującego działaniem ratowniczym, zabezpieczenia logistycznego, wsparcia przez inne służby i instytucje w zakresie niezbędnym do prowadzenia działań, doskonalenie organizacji łączności dowodzenia i współdziałania na potrzeby działań ratowniczych prowadzonych z użyciem dużej ilości sił i środków oraz doskonalenie współdziałania jednostek KSRG z innymi służbami i podmiotami ratowniczymi.

Ćwiczenia zostały zorganizowane przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej PSP w Ustrzykach Dolnych oraz Komendy Wojewódzkiej PSP w Rzeszowie.


Fotorelacja z ćwiczeń: photos.google.com

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry