Obwód I – „Natarcie” – prąd wody podaje OSP Mielżyn; fot. Marian Guziałek OSP Niechanowo
Pod wieżą najciemniej
Gdy mamy do czynienia z pożarem lasu i niedoborem wody do jego gaszenia, sytuacja wymaga utworzenia wydajnego systemu dostarczania.

W samym środku kompleksu leśnego z kolonii Krzyżówka (gm. Witkowo, pow. gnieźnieński) znajduje się wysoka, licząca 42 m obserwacyjna wieża przeciwpożarowa ułatwiająca monitorowanie terenu. Spore było więc zaskoczenie dyżurnego przyzwyczajonego do wykrywania dalekich oznak pożaru, gdy zauważył zadymienie z odległości niespełna kilometra od swojego stanowiska.

/.../

Teren ten charakteryzuje się deficytem wody do celów gaśniczych. Przez pewien czas była ona magazynowana przy dawnej leśniczówce, z dwóch, gumowych zbiornikach na paliwo z wojskowego demobilu, każdy o pojemności 25 tys. l. Jednak ze względu na uciążliwe napełnianie wiosną i opróżnianie przed zimą zrezygnowano z tego rozwiązania.

/.../

Część praktyczno-bojowa ćwiczeń została przeprowadzona z formie rozwinięcia sił i środków (SiS) na wytypowanym wcześniej obszarze leśnym. Ustalono, że pożar wybuchł kilkaset metrów na zachód od wieży obserwacyjnej, na pograniczu porośniętych sosnami oddziałów 229 oraz 245 i rozprzestrzenia się na północ od drogi przeciwpożarowej nr 15. Do jego ugaszenia została skierowana kompania pożarnicza „Gniezno-Południe” złożona z jednostek PSP, OSP KSRG i OSP spoza systemu.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 9/2016.
Obrazy
Obwód I – „Natarcie” – prąd wody podaje OSP Mielżyn; fot. Marian Guziałek OSP Niechanowo

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry