2016-08-24 00:47:10

Ogień na pokładzie jachtu

Na jeziorze Niegocin 19 sierpnia odbyły się ćwiczenia strażackie z zakresu ratownictwa wodnego na poziomie podstawowym i specjalistycznym.

Ćwiczenia przeprowadzono w ramach propagowania bezpiecznych zachowań i zapobiegania wypadkom na akwenach - informuje Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej w komunikacie. Zaplanowano pozorowany pożar na pokładzie jachtu motorowego pływającego po jeziorze.

Według scenariusza ćwiczeń w odległości około osiemdziesięciu metrów od brzegu, w trudnych warunkach atmosferycznych doszło do zderzenia jachtu żaglowego i statku motorowego. Skutkowało to pożarem łodzi motorowej, na której przebywało dziesięć osób. W wyniku zdarzenia ucierpiały także osoby spoza łodzi; sytuacja wymagała zaangażowania znacznych sił i środków.

Działania strażaków z Komend Powiatowych PSP w Giżycku, Węgorzewie i Mrągowie oraz OSP w Wydminach i Miłkach polegały m.in. na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i przygotowaniu ratowników do prowadzenia działań w trudnych warunkach atmosferycznych; działaniach gaśniczych za pomocą działka wodno-pianowego z łodzi ratowniczej; ewakuacji osób i udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wprowadzeniu do wody nurków w celu przeszukania dna pod łodzią, odnalezienia poszkodowanych i ewakuacji na powierzchnię.

W manewrach udział wzięli także przedstawiciele Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, zastęp ratownictwa medycznego oraz policjanci.

Ćwiczenia obserwowali: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, komendant główny PSP nadbryg. Leszek Suski i warmińsko-mazurski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Mirosław Hołubowicz.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry