Zdejmowali krzyż z kościoła

Ramię krzyża na wieży kościoła pw. św. Leona i Bonifacego w Gołdapi odłamało się i spadło na ziemię. Konstrukcja na szczycie świątyni pozostawała niestabilna.

Zgłoszenie o tym, że odłamało się ramię krzyża, dotarło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Gołdapi 13 sierpnia - poinformowała Komenda Powiatowa PSP. Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili znaczne uszkodzenie krzyża na trzydziestometrowej wieży kościelnej.

Niestety, podnośnik hydrauliczny będący na wyposażeniu KP PSP w Gołdapi ma zasięg jedynie 25 metrów i nie sięgał do czubka wieży. Ponieważ konstrukcja była niestabilna, postanowiono, że konieczny będzie demontaż całego krzyża.
Z uwagi na nieznaną wagę przedmiotu zdecydowano, że demontaż powinien odbyć się za pomocą dźwigu i drabiny mechanicznej o zasięgu co najmniej 32 metrów z KP PSP w Ełku. Działania przeniesiono na następny dzień na godzinę 18.00.
Strażacy razem z proboszczem zabezpieczyli teren kościoła przed swobodnym dostępem wiernych i osób postronnych do czasu usunięcia zagrożenia.

Po przyjeździe drabiny mechanicznej z KP PSP w Ełku i dokładnych oględzinach wieży stwierdzono, że nie ma konieczności użycia dźwigu, a demontaż odbędzie się z kosza drabiny mechanicznej.
Członkowie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego przy użyciu szlifierki kątowej i przecinarki do stali ucięli krzyż i zwieźli go na ziemię. Praca pilarką do stali spowodowała wydzielenie sporej ilości ciepła dlatego całą konstrukcję wieży sprawdzono kamerą termowizyjną.

Zdemontowany krzyż ma ponad 120 lat i prawdopodobnie znajdował się na wieży kościelnej od czasu powstania świątyni.
Kościół św. Leona i św. Bonifacego został wybudowany w 1894 roku w stylu neogotyckim. Jego budowę rozpoczęto w 1891 roku. Należy do najważniejszych zabytków Gołdapi.

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry