W XIV Europaradzie wzięły udział orkiestry z: Białorusi, Polski i Rosji; fot. Paweł Polimirski
Głośno w centrum Europy
Osiem orkiestr dętych z Polski i zagranicy wzięło udział w XIV Europaradzie w Suchowoli, która zdaniem organizatorów leży w samym centrum Europy.

Litwini, Słowacy, Ukraińcy i Białorusini twierdzą, że środek Europy znajduje się w ich krajach. Jednak to polska Suchowola (pow. sokólski), leżąca na trasie między Białymstokiem a Augustowem, jako pierwsza uzyskała ten tytuł.

/.../

To właśnie w tym miejscu 2 lipca uroczyście dokonano otwarcia XIV Europarady Orkiestr Dętych w Centrum Europy – Suchowola 2016. Impreza rozpoczęła się o godzinie 19 od gwiaździstego przemarszu orkiestr ulicami miasta pod Łuk Papieski.

/.../

Po oficjalnym otwarciu imprezy orkiestry wspólnie wykonały trzy utwory: „Orkiestry Dęte” (dyrygent Tomasz Hadrian), „Monterey” (dyrygent Valery Sak), „Fascinating drums” (dyrygent Yury Zdrogov), po czym przemaszerowały na plac przed Zespołem Szkół w Suchowoli, gdzie odbył się pokaz musztry paradnej.

/.../

Drugiego dnia pogoda zmieniła się diametralnie – ze słonecznej aury przeszła w deszcz, a temperatura z 30 stopni Celsjusza spadła do 19. Nie zniechęciło to zespołów do wystąpień, choć niektórzy dyrygenci zrezygnowali z asysty mażoretek.

/.../

Na zakończenie XIV Europarady orkiestry otrzymały puchary od burmistrza Suchowoli i upominki ufundowane przez ZG ZOSP RP.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 8/2016.
Obrazy
W XIV Europaradzie wzięły udział orkiestry z: Białorusi, Polski i Rosji; fot. Paweł Polimirski

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry