Manewry ratownicze „Las 2016” w Taczanowie; fot. archiwum ZOP ZOSP RP w Pleszewie
Praca w powiecie
Jak sprawić, by ochotnicze straże pożarne oraz oddziały gminne wraz z powiatowym oddziałem Związku OSP RP tworzyły mocną i zintegrowaną organizację?

Ciekawa, ale i skomplikowana jest historia powiatu pleszewskiego. W różnych okresach XIX i XX wieku, na mocy decyzji administracyjnych raz poszerzał, a raz zawężał on swoje granice. Był tworzony i likwidowany, a należące do niego gminy włączano do innych powiatów, np. jarocińskiego i krotoszyńskiego.

/.../

Wracając do odpowiedzi na pytanie postawione na wstępie, dotyczące mocnego, zintegrowanego oddziału powiatowego Związku OSP RP, trzeba jasno powiedzieć, że jednego, uniwersalnego przepisu pasującego do wszystkich oddziałów powiatowych nie ma. Każdy musi dopasować swoje działania do możliwości i potrzeb na jego terenie oraz do oczekiwań OSP. Ważne jest też, by znaleźć ludzi, którzy będą chcieli i potrafili wykonywać poszczególne zadania. Wiedzieć, kto w czym jest dobry, jakie ma kwalifikacje, predyspozycje i przydzielać zadania, w których dana osoba ma szansę na odniesienie sukcesu. Liczy się też umiejętność pozyskiwania do współpracy lokalnych samorządów, stowarzyszeń, firm działających na terenie powiatu, placówek oświatowych. Razem można zrobić więcej.

/.../

Najważniejsi partnerzy ZOP ZOSP RP w Pleszewie to Starostwo Powiatowe i Komenda Powiatowa PSP. Starosta Maciej Wasielewski dobrze ocenia strażaków ochotników.

/.../

Korzystne dla wszystkich efekty przynosi współpraca KP PSP i ZOP ZOSP RP. Zastępca komendanta powiatowego PSP bryg. Robert Kaczmarek zwraca uwagę na wspólnie prowadzoną profilaktykę.

/.../

Przekłada się to także na efekty w zakresie gotowości bojowej. W powiecie pleszewskim działa 46 OSP, z których 9 włączono do KSRG, w 45 strażach utworzono jednostki operacyjno-techniczne.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 7/2016.
Obrazy
Manewry ratownicze „Las 2016” w Taczanowie; fot. archiwum ZOP ZOSP RP w Pleszewie

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry