Ćwiczenia "Karambol 2016"

Ćwiczenia ratownicze pod kryptonimem „Karambol 2016" odbyły się 1 czerwca w Dąbrówce (gm. Rzezawa, pow. bocheński).

Pierwsza część scenariusza ćwiczeń zakładała policyjny pościg za samochodem osobowym z trzema osobami w środku - informuje Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Bochni. Później ma miejsce m.in. akcja antyterrorystyczna.

W trakcie pozorowanego pościgu dochodzi do zderzenia czołowego ściganych z autobusem, którym pielgrzymi jechali na Światowe Dni Młodzieży. Jeden z mężczyzn zostaje zakleszczony w samochodzie osobowym, dwaj pozostali uciekają i barykadują się w pobliskiej szkole.
W wyniku zderzenia autobus przewrócił się na bok, a wewnątrz pozostaje kilkudziesięciu poszkodowanych. Do działań dysponowane są dodatkowe siły straży pożarnej, ratownictwa medycznego i policji.

Poszkodowanym udzielono pomocy przedmedycznej. Ewakuowanymi osobami z obrażeniami zajęli się lekarze; zapewniono transport do szpitali.

W drugiej części scenariusza znaczący udział miała policja, która podjęła działania antyterrorystyczne w celu uwolnienia zakładników i schwytania przestępców.

Manewry zakończyło usunięcie samochodów z jezdni przez pomoc drogową.

W działaniach w Dąbrówce udział brali policjanci, strażacy zawodowi i ochotnicy, ratownicy medyczni, lekarze oraz reprezentanci Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Rzezawie i Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, a także pomoc drogowa.

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry