Pożar hotelu w Nowym Zyzdroju; fot. archiwum KP PSP w Mrągowie
To nie drzewa zabijają
Biały szkwał i pożary Hotelu Gołębiewski to charakterystyczne wydarzenia dla strażaków powiatu mrągowskiego.

Powiat mrągowski zajmuje 1065,23 km2 i zamieszkiwany jest przez około 50 tys. osób, ale należy do tego doliczyć setki tysięcy turystów przewijających się w ciągu roku przez ten atrakcyjny region. Akweny wodne zajmują 149 km2, co stanowi 14 proc. powierzchni.

/.../

Na terenie powiatu mrągowskiego funkcjonuje 21 ochotniczych straży pożarnych, z czego 13 jednostek działa w ramach krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Aż 12 z tych ostatnich posiada specjalizację z ratownictwa wodnego.

/.../

Na terenie gminy Sorkwity są cztery ochotnicze straże pożarne, z czego trzy włączone do KSRG: Sorkwity, Rybno i Warpuny. Poza systemem działa jednostka w Gizewie. Jeżeli chodzi o sprzęt, to nie ma większych problemów, poza wiekiem samochodów, bo te mają często ponad trzydzieści lat i należałoby je wymienić.

/.../

W gminie Piecki funkcjonują trzy jednostki w KSRG: Piecki, Nawiady i Krutyń, oraz spoza systemu: Machary i Stare Kiełbonki. OSP KSRG mają specjalizację w zakresie ratownictwa wodnego.

/.../

‒ Nie jesteśmy w stanie sami sobie poradzić bez OSP, głównie ze względu na czas dojazdu. Ochotnicy są pierwsi na miejscu i podejmują działania, od których zależy powodzenie akcji. Bardzo widoczna i trudna do przecenienia jest też działalność społeczna ochotniczych straży – puentuje zastępca komendanta powiatowego PSP w Mrągowie młodszy brygadier Jarosław Jakubik.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2016.
Obrazy
Pożar hotelu w Nowym Zyzdroju; fot. archiwum KP PSP w Mrągowie

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry