Strażacy podają pierwszy prąd wody; fot. Lech Lewandowski
Las w ogniu
Od niedopałka po gigantyczny pożar lasu.

Niewątpliwie hasło strażackiej akcji: „Od iskierki pożar wielki”, promującej bezpieczne zachowania, ma szczególne uzasadnienie w przypadku pożarów lasów. Tu wystarczy rzucony na ściółkę niedopałek papierosa, aby najpierw pojawił się płomyk, a niedługo po nim pożar, który może przybrać ogromne rozmiary. Taka właśnie dynamiczna eskalacja pożaru, który błyskawicznie się rozwija i obejmuje ogromne połacie lasu, stała się podstawą scenariusza ćwiczeń „Oleśnica 2016”.

/.../

Na terenie Nadleśnictwa Oleśnica Śląska, obejmującym 26 tys. ha lasów, pożary będące skutkiem nieostrożności, lekceważenia przepisów, ale także działań celowych, nie należą do rzadkości.

/.../

Jednak zanim moduł GFFFV zostaje włączony do akcji, w okolicach miejscowości Bartków, na obszarze ponad półtora hektara, rozwija się pożar młodnika i adekwatnie do zagrożenia także akcja gaśnicza.

/.../

Mimo wysiłków strażaków nie udaje się zatrzymać ognia na obszarze młodnika. Wprawdzie zastosowano ciągnik w celu wykonania pasa izolacyjnego, ale i tak płomienie przeskakują na sąsiedni las.

/.../

W związku z pogarszającą się sytuacją w Bartkowie zorganizowano sztab akcji, na czele którego stanął komendant oleśnickiej PSP bryg. Jacek Noworycki. Do akcji wchodzi m.in. przybyła („z zagranicy”) GFFFV „Wrocław”. Dzięki temu siła środków gaśniczych zwiększa się o kolejne 18 prądów wody. W sumie na palący się las z różnych stron leją się strumienie wody. Równocześnie, na lewym skrzydle pożaru, do działań wchodzi kompania gaśnicza „Trzebnica”.

/.../

Kropkę nad i w toczącej się walce z bardzo dużym pożarem lasu stanowi zrzut wody z samolotu.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2016.

Obrazy
Strażacy podają pierwszy prąd wody; fot. Lech Lewandowski

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry