Rozszczelnienie instalacji z amoniakiem

Do wycieku amoniaku doszło 6 maja w olsztyńskim zakładzie firmy Indykpol. Ewakuowano pół tysiąca osób - informuje Polskie Radio.

W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało dwadzieścia osiem osób. Ewakuowano wszystkich pracowników i wstrzymano ubój indyków. W komunikacie Indykpolu czytamy, że "około 7.30 doszło do rozszczelnienia instalacji chłodniczej w zakładzie produkcyjnym Indykpol S.A. w Olsztynie. Nowoczesny system bezpieczeństwa uruchomił alarm i natychmiast odciął dopływ amoniaku z instalacji chłodniczej oraz włączył automatyczne systemy wyciągające amoniak z pomieszczeń. O awarii niezwłocznie zostały powiadomione wszystkie służby ratownicze".

 

Awaria spowodowała konieczność ewakuacji łącznie pięciuset trzydziestu ośmiu osób z hal produkcyjnych i biurowca. Do szpitali z objawami niewydolności oddechowej przewieziono dwadzieścia dwie osoby.

 

Z informacji uzyskanych od strażaków przez Polskie Radio wynika, że podczas awarii doszło do wycieku kilku litrów amoniaku. W całym obiekcie znajduje się łącznie czterdzieści ton amoniaku. Amoniak nie wyciekł z hali na zewnątrz i nie doszło do skażenia środowiska lub zagrożenia dla ludzi z zewnątrz.

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry