"Zefir" w potrzebie

Na pływającym po Odrze statku "Zefir" wybuchł pożar. Strażacy ruszyli na pomoc - czytamy w komunikacie Komendy Powiatowej PSP w Krośnie Odrzańskim.

Ogień pojawił się w wyniku rozszczelnienia układu paliwowego w maszynowni. Zagrożonych zostało dwudziestu pasażerów statku i trzech członków załogi. Na szczęście były to tylko ćwiczenia z ratownictwa wodnego, które przeprowadzono w dniach 11-13 kwietnia.

Scenariusz ćwiczeń zakładał również wybuch paniki wśród pasażerów i poparzenie dwóch członków załogi. Jedna osoba, cierpiąca na chorobę układu krążeniowo-oddechowego, wymagała natychmiastowej pomocy.
Kapitan statku powiadomił o pożarze straż pożarną i próbował dotrzeć jak najbliżej brzegu.

W trakcie manewrów do portu w Krośnie Odrzańskim przybyły zastępy straży pożarnej wyposażone w łodzie ratownicze. Po dopłynięciu do statku strażacy udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym i zajęli się ich ewakuacją na brzeg. Tam czekali już ratownicy medyczni.

Celem ćwiczeń było zaznajomienie się z zagrożeniami i awariami jednostek pływających na śródlądowych drogach wodnych oraz nabycie umiejętności prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego. Szczególny nacisk położono na wypracowanie technik bezpiecznego podejmowania poszkodowanych ze statku i ich ewakuacji.

W ćwiczebnej akcji udział wzięły zastępy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP z Krosna Odrzańskiego oraz jednostki OSP Bobrowice, Szczawno i Wężyska.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry