2016-04-10 12:15:00
Członkowie MDP Miejsce Odrzańskie wraz z opiekunem po gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w Roszowickim Lesie, na których zajęli drugie miejsce; fot. archiwum OSP Miejsce Odrzańskie
Cenne zasady
Rozpoczynamy cykl artykułów, w którym odkrywamy jak osiągnąć sukces w pracy z młodzieżą.

Rozpoczynamy cykl artykułów, w których opiekunowie i trenerzy najprężniej działających młodzieżowych drużyn pożarniczych w Polsce opowiedzą, w jaki sposób zachęcają dzieci i młodzież do wstępowania w szeregi MDP. Podpowiedzą, na co zwrócić uwagę w pracy z nastolatkami i jak sprawić, by zajęcia organizowane przy OSP były atrakcyjne dla młodzieży.  Liderzy podzielą się swoim doświadczeniem i zdradzą, co zrobić, aby młodzi ludzie chcieli się doskonalić i odnosili sukcesy. Jako pierwszy kulisy swojej działalności z młodzieżą odsłoni Tomasz Golasz, opiekun drużyny „Najlepszej z najlepszych” w roku 2015 działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejscu Odrzańskim (gm. Cisek, pow. kędzierzyńsko-kozielski, woj. opolskie).

/.../

Koedukacyjna MDP, działająca od niespełna trzech lat przy OSP Miejsce Odrzańskie, to ubiegłoroczny zwycięzca w ogólnopolskim konkursie „Najlepsi z najlepszych” na wzorową młodzieżową drużynę pożarniczą i jej opiekuna.

/.../

Dobrym motywatorem jest przygotowywanie młodych ludzi do udziału w zawodach sportowo-pożarniczych. Co jednak robić, gdy nie wygrywają?

/.../

‒ Tym, który najbardziej dotyka mnie jako opiekuna, jest brak środków finansowych, bez których czasami ciężko sobie poradzić. Mając pieniądze, można zakupić pomoce dydaktyczne, zaprosić młodzież do muzeum. Jeżeli udaje nam się pozyskać od sponsorów jakieś finanse, jeździmy do aquaparku i wesołego miasteczka. Gdy nas na to nie stać, organizujemy sobie na przykład marsz na orientację czy wycieczki rowerowe, wplatając w nie różne zagadnienia pożarnicze. Kawałek linki zawsze się znajdzie, żeby nauczyć się wiązania kilku prostych węzłów. Często wójt czy inny urzędnik, widząc, aktywność MDP, chętniej wspierają taką działalność, a czasami naprawdę nie wiele trzeba. Staram się, aby moi wychowankowie rozwijali się i zdobywali nowe umiejętności, ale też pomagali innym – podkreśla strażak.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2016.

 
Obrazy
Członkowie MDP Miejsce Odrzańskie wraz z opiekunem po gminnych zawodach sportowo-pożarniczych w Roszowickim Lesie, na których zajęli drugie miejsce; fot. archiwum OSP Miejsce Odrzańskie

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry