fot. Paweł Polimirski
Przygotuj się do OTWP
Na co zwrócić uwagę układając pytania do eliminacji OTWP?

Na powtarzające się prośby uczestników Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” i ich opiekunów członkowie jury finału centralnego przygotowali dane literaturowo-źródłowe, z których warto korzystać, przygotowując się do Turnieju. Pełny ich wykaz zamieściliśmy na stronie internetowej „Strażaka” (www.strazak.org.pl) i zapraszamy wszystkich chętnych do korzystania z tych wskazówek. Znalazła się tam większość przepisów prawa, dotyczących ochrony przeciwpożarowej, akty rangi statutowej oraz wskazane zostały opracowania (książki, poradniki). 

/.../

Należy mieć na względzie, że dane mają bardzo szeroki charakter, ale są jednocześnie wiążące dla obu stron konkursu – zarówno uczestników, rywalizujących o pierwszeństwo, jak i członków jury, układających pytania.

/.../

Jednocześnie pragnę poinformować, że używanie tak szerokiej bazy wiedzy na poziomach podstawowych OTWP mija się z celem, gdyż zabierze Turniejowi jego największy atut, mianowicie masowość. W związku z tym przypomnę kilka sformułowanych przeze mnie tez, jakie ukazały się na łamach miesięcznika „Strażak” kilka lat temu, które pozostają aktualne także dziś.

/.../

Przy powyższej propozycji, na pierwszych szczeblach większą część pytań powinny układać osoby związane funkcjonalnie lub emocjonalnie z OSP. I tu otwiera się naprawdę szerokie pole do popisu. Pytania powinny dotyczyć tematów i zagadnień, których sami chcielibyśmy młodzież nauczyć.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2016.

 
Obrazy
fot. Paweł Polimirski

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry