fot. Zdzisław Wójcik
Pasjonat z Chorzowa
Od pięćdziesięciu lat działa w ochotniczej straży pożarnej, gdzie z jego inicjatywy powstała Izba Pamiątek Strażackich „Ocalić od zapomnienia” z wyjątkowymi eksponatami.

Mowa o druhu Janie Paszczyńskim, który z Ochotniczą Strażą Pożarną w Chorzowie (gm. Roźwienica, pow. jarosławski) związany jest od 1966 roku.

/.../

Po wstąpieniu do OSP w Chorzowie od razu się zaaklimatyzował i pokochał pomaganie innym. Od 1985 roku przez następnych 26 lat pełnił w jednostce funkcję naczelnika.

/.../

Warto podkreślić, że od pół wieku prowadzi też kronikę OSP, która liczy trzy tomy. ‒ Kroniki to skanseny ludzkich myśli i czynów – mówi druh Jan Paszczyński. Redagowana przez niego kronika w 2006 roku na Powiatowym Konkursie Kronik w Chorzowie zajęła pierwsze miejsce. Rok później na Wojewódzkim Konkursie Kronik w Ropczycach znalazła się na trzeciej pozycji. Dzieło strażaka Paszczyńskiego zostało wielokrotnie wyróżnione także na Ogólnopolskim Konkursie Kronik w Kołobrzegu (2007 rok), Tomaszowie Mazowieckim (2008), Augustowie (2009), Ciechocinku (2013) i Kazimierzu Dolnym (2015).

/.../

Jan Paszczyński jest też organizatorem wielu zawodów, festynów, turniejów i manewrów strażackich, a także długoletnim uczestnikiem zawodów sportowo-pożarniczych.

/.../

Druh Paszczyński za swoją działalność w straży otrzymał m.in. Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Znak Związku OSP RP, złoty medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”, Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza, Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2016.
Obrazy
fot. Zdzisław Wójcik

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry