fot. archiwum OSP KSRG Granowice
Ryzykowne oszczędności
Największy ciężar dotyczący utrzymania gotowości bojowej ochotniczych straży pożarnych spoczywa na samorządach, których budżety nie są z gumy.

Niestety, nie zawsze i nie wszyscy pojmują, że jest dobrze i bezpiecznie, ale tylko do chwili, w której pojawi się duże zagrożenie.

/.../

W gminie Wądroże Wielkie w powiecie jaworskim część samorządowców uznała, że gmina ponosi nadmierne koszty utrzymania samochodów pożarniczych należących do tutejszych czterech ochotniczych straży pożarnych. Sprawa była przedmiotem dyskusji m.in. na  posiedzeniu Komisji Budżetu, Rolnictwa i Rozwoju Gospodarczego. W jej efekcie radni doszli do wniosku, że każdej OSP wystarczy jeden samochód do działań ratowniczych i że takie rozwiązanie zabezpieczy potrzeby gminy w dziedzinie bezpieczeństwa.

/.../

Aby należycie ocenić, co w praktyce oznacza takie rozwiązanie, trzeba bliżej przyjrzeć się potencjałowi ratowniczemu OSP. Otóż w gminie Wądroże Wielkie funkcjonują cztery ochotnicze straże pożarne.

/.../

Cała dyskusja znalazła swój finał w głosowaniu przeprowadzonym podczas sesji rady gminy. Wniosek ograniczający finansowanie przez gminę tylko do jednego samochodu pożarniczego w każdej z gminnych OSP przepadł. Zwyciężyły argumenty prawne i zdroworozsądkowe.
Jednak nie wszędzie dyskusje o bezpieczeństwie i konieczności ponoszenia kosztów z tym związanych przebiegają w demokratycznej atmosferze ścierania się racji i poglądów. W dolnośląskiej gminie Czarny Bór w powiecie wałbrzyskim działają OSP KSRG: Jaczków i Czarny Bór, oraz OSP spoza systemu: Witków, Borówno i Grzędy. Tamtejszy wójt wpadł na inny pomysł ograniczenia wydatków na gminne OSP.

/.../

Problemy, które wystąpiły w dwóch dolnośląskich gminach, są różne, ale oba dotyczą finansowania OSP.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2016.

Obrazy
fot. archiwum OSP KSRG Granowice

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry