Pirometr ręczny; fot. Krzysztof Datta
Pirometr
Detektory temperatury pomagają strażakom skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom.

W działaniach ratowniczych straży pożarnej detektory znajdują zastosowanie na wszystkich etapach działań i organizacji akcji ratowniczych. Do urządzeń tego typu wykorzystywanych przez jednostki ratownicze KSRG i spoza systemu można zaliczyć pirometry i kamery termowizyjne. Chociaż te drugie (patrz „Strażak” nr 12/2014) wypierają stopniowo pirometry, to jednak warto się przyjrzeć szerokiemu wachlarzowi zastosowania tych pierwszych.

/.../

Pirometr to przyrząd pomiarowy (detektor) służący do bezdotykowego pomiaru temperatury. Stosowane są w wielu dziedzinach, m.in. w przemyśle, budownictwie, branży spożywczej, chłodnictwie czy medycynie. Cieszą się uznaniem głównie dzięki temu, że umożliwiają dokładne pomiary temperatury z bezpiecznej odległości.

/.../

Urządzenia te umożliwiają prosty pomiar temperatury interesującego nas przedmiotu, szczególnie w miejscach trudno dostępnych, np.: wymagających użycia drabiny czy też znajdujących się pod napięciem bądź gdy wykonanie bezpośredniego pomiaru może być z innych powodów niebezpieczne.

/.../

Przy zakupie pirometru należy zwrócić uwagę na parametry optyczne i współczynnik emisyjności.

/.../

Zastosowanie praktyczne pirometrów w straży pożarnej jest bardzo wszechstronne - m.in. pomiar temperatury płaszcza zbiornika cysterny przy ucieczce zapalonego gazu czy pomiar temperatury butli wszelkich gazów, które znalazły się w strefie pożaru przed ich przemieszczeniem na zewnątrz itp. Używając pirometru, należy uważać, aby nie kierować celownika laserowego bezpośrednio w stronę oczu bądź pośrednio przez przedmioty odbijające światło.

 

Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2016.

Obrazy
Pirometr ręczny; fot. Krzysztof Datta

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry