Nowe samochody dla OSP z woj. lubelskiego; fot. Paweł Polimirski
Przed zakupem nowego samochodu dla OSP
Gdy pojawia się możliwość zakupu nowego samochodu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni wóz bojowy.

/.../

Zanim jednak zdecydujemy się na kupno określonego wozu, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego samochodu potrzebujemy? Jaka ma być pojemność zbiornika na wodę – czy będzie ona gwarantowała skuteczność samodzielnych działań ratowniczo-gaśniczych do czasu przyjazdu innych pojazdów, czy ma być to wóz gaśniczy średni czy też ciężki, wyposażony w autopompę dwustopniową, kabinę przystosowaną do przewozu 6 strażaków, podwozie z osiami na pojedynczych kołach czy na bliźniaku, czy wysokość i długość pojazdu umożliwi wjazd do remizy, jaką wybrać skrzynię biegów?

/.../

Nie silnik samochodu, a autopompa i jej parametry pracy są najistotniejsze, możliwość poboru wody z wykorzystaniem linii ssawnej, głębokość ssania i wydajność.

/.../

Kabina pojazdu pożarniczego to zabudowa jednomodułowa, czterodrzwiowa wyposażona w 6 miejsc w układzie 1+1+4. Okazuje się, że nowoczesne zabudowy posiadają klimatyzację, elektryczne szyby, wiele udogodnień, które sprawiają, że jazda jest przyjemna i bezpieczna. Zwróćmy uwagę, aby aparaty powietrzne mocowane były w kabinie, by wykonawca zamontował półki i uchwyty oraz stanowiska ładowania radiotelefonów i latarek.

/.../

Podwozie pojazdu powinno posiadać taką pojemność zbiornika paliwa, aby umożliwiło przejazd 300 km i pracę autopompy przez 4–6 godzin. Pochylmy się też nad tematem zaczepu holowniczego czy też zaczepów typu „szekle” z przodu i z tyłu auta.

/.../

Kupując samochód pożarniczy, dobrze jest zwrócić uwagę na wyżej wymienione elementy, zwłaszcza że jest to wydatek od 750–950 tys. zł, a zdarza się, że wyższy.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 4/2016.

Obrazy
Nowe samochody dla OSP z woj. lubelskiego; fot. Paweł Polimirski

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry