Eksplozja na targowisku

Kilka lat po tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Osinowie Dolnym, w ogniu znów stanęły pawilony handlowe.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, we wtorek 29 marca około godziny 12.50 na targowisku w Osinowie Dolnym (pow. gryfiński) doszło do silnej eksplozji. W jej wyniku w ogniu stanęło kilkadziesiąt pawilonów. Zapaliły się też samochody stojące na pobliskim parkingu.

Pierwsze przybyłe do pożaru zastępy straży pożarnej zabezpieczyły miejsce zdarzenia i podały prądy wody na palące się pawilony. Kolejne wprowadzane do akcji jednostki podawały prądy wody w natarciu i obronie, aby powstrzymywać pożar przed przeniesieniem na pozostałe sektory placu handlowego. Zaopatrzenie wodne zorganizowano z trzech hydrantów nadziemnych. Poszkodowanych opatrywali ratownicy medyczni.

W wyniku pożaru obrażenia odniosło osiem osób - pięciu Polaków i trzech Niemców. Spaliło się około trzydziestu pawilonów, a budynki znajdujące się po drugiej stronie ulicy zostały uszkodzone. Spaliło się też sześć samochodów, a uszkodzone zostały trzy.
Przyczynę wybuchu i pożaru ustala policja.

W trwającej ponad dwie godziny akcji ratowniczo-gaśniczej udział wzięły: Grupa Operacyjna z KP PSP Gryfino, Grupa Operacyjna z KW PSP Szczecin, dwa zastępy JRG Gryfino, JRG Dębno, OSP Osinów Dolny, OSP Cedynia, OSP Czachów, OSP Stara Rudnica, dwa zastępy OSP Chojna, dwa zastępy OSP Moryń, dwa zastępy OSP Mieszkowice, OSP Stara Rudnica, OSP Lubiechów Górny, OSP Piasek, OSP Stare Łysogórki, a także Policja i Pogotowie Ratunkowe.

To jednak nie był koniec niebezpiecznych zdarzeń. Jak podaje TVN24, tuż przed północą w nocy z wtorku na środę na tym samym targowisku wybuchł inny pożar. W jego wyniku spłonęły cztery pawilony. Akcja gaśnicza zakończyła się po około godzinie. Także tutaj przyczyna pojawienia się ognia nie została jeszcze ustalona.

Kilka lat temu, na początku listopada 2012 roku na przygranicznym targowisku w Osinowie Dolnym wybuchł groźny pożar, który gasiło dwadzieścia pięć zastępów straży pożarnej z Polski i dziewięć z Niemiec.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry