Akcja w obronie lasu

Rozpoczęła się cykliczna akcja Lasów Państwowych i straży pożarnej, której celem jest ograniczenie zagrożenia pożarami lasów.

Jak przypomina Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim, okres najwyższej palności na obszarach leśnych przypada między marcem i październikiem. W tym czasie sytuacja w lasach wymaga wzmożonej czujności.
Właśnie dlatego tematem wspólnych ćwiczeń Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Lasów Państwowych Regionalnych Dyrekcji w Szczecinie i Zielonej Górze było "Doskonalenie działań ratowniczo-gaśniczych na obszarach leśnych". Odbyły się one 21 marca w powiecie słubickim.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wybuch pożaru na terenie nadleśnictwa Rzepin. Jego przyczyną były punktowe podpalenia wzdłuż drogi nr 134. Pożar rozprzestrzeniał się zajmując kolejne obszary leśne.

W trakcie ćwiczebnych działań wykorzystano związki taktyczne straży pożarnej z całego województwa lubuskiego. Pracę strażaków utrudniały pozorowane zdarzenia, takie jak ugrzęźnięcie samochodu na drodze pożarowej czy awaria motopompy w punkcie czerpania wody.

W działaniach uczestniczyło łącznie ponad czterysta osób. Lubuscy strażacy mieli przy tym możliwość testowania integratora radiowego. Jego zadaniem jest zapewnienie równoległej łączności czterech systemów w ramach jednej konferencji radiowej. Pozwala to na współpracę w ramach różnych systemów łączności, stosowanych np. przez straż pożarną, policję lub pogotowie ratunkowe.



newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry