4 lutego o godzinie 17.04 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sulęcinie wpłynęło zgłoszenie o zderzeniu cysterny z dostawczym busem na drodze krajowej nr 22 w gminie Lubniewice (pow. sulęciński). Dyżurny operacyjny powiatu po uzyskaniu wszelkich niezbędnych informacji od osoby zgłaszającej zadysponował na miejsce zdarzenia pierwsze siły i środki (GBAM2/16/8/2,5 mitsubishi z JRG PSP w Sulęcinie oraz GBA 2/20/2,5 star z OSP Lubniewice).
/.../
W wyniku zderzenia bus przewrócił się na bok, zatrzymując się na poboczu. Cysterna, odrywając się od ciągnika, uderzyła w przydrożne drzewa i kołami skierowanymi do góry zatrzymała się około 20 metrów od pozostałych pojazdów.
/.../
Dyżurny operacyjny województwa po analizie otrzymanych informacji oraz powiadomieniu o sytuacji komendanta wojewódzkiego PSP w Gorzowie Wielkopolskim rozpoczął proces koordynacji działań ratowniczych podmiotów uczestniczących w akcji. Zasugerował kierującemu działaniami zadysponowanie lekkiego samochodu rozpoznania chemicznego z JRG nr 2 w Gorzowie Wielkopolskim oraz przeprowadził konsultację z wojewódzkim koordynatorem ds. ratownictwa chemicznego i ekologicznego.
/.../
5 lutego o godzinie 7.42 przybyły na miejsce zastępca komendanta powiatowego PSP w Sulęcinie ponownie rozpoczął działania, dzieląc ich zakres na poszczególne etapy.
/.../
Prowadzenie działań ratowniczych z udziałem samochodów ciężarowych przewożących materiały niebezpieczne należy do grupy dużego ryzyka zarówno dla ratowników, jak i otoczenia ze wzglądu na wiele czynników, które stanowią o zagrożeniu prowadzonych działań.
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2016.