2016-03-24 14:50:00
Efektowne bziukanie w Koprzywnicy; fot. archiwum Domu Kultury w Koprzywnicy
Wielkanocne zwyczaje strażackie
Strażacy z całej Polski pielęgnują dawne zwyczaje.

Malowanie pisanek, święcenie pokarmów czy mokry dyngus – to tradycje, które wszyscy znamy. Jednak nie wszędzie święta wielkanocne wyglądają tak samo. Polska obfituje w miejsca, gdzie zachowały się stare obrzędy i obyczaje ludowe.

/.../

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji kościoła. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.

/.../

Jedną z najważniejszych wielkanocnych strażackich tradycji jest warta honorowa przy Grobie Pańskim nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj zaciągania wart przy Bożym Grobie wywodzi się ze średniowiecza.

/.../

W wielu parafiach strażacy ochotnicy zajmują się przygotowaniem ogniska, które jest bardzo ważnym elementem liturgii Wielkiej Soboty. Od ognia odpalana jest świeca paschalna, symbolizująca Jezusa Chrystusa, który jest „światłością świata”.

/.../

Niezwykłe widowisko można podziwiać w Koprzywnicy nieopodal Sandomierza. Po wieczornej mszy rezurekcyjnej rusza procesja. Uczestniczący w niej strażacy wydmuchują ustami naftę i bziukają na zapalone pochodnie, tworząc imponujące słupy ognia. Nazwa „bziukanie” wzięła się od specyficznego odgłosu, jaki towarzyszy wydmuchiwaniu ognia.

/.../

Przytoczone przykłady barwnych obrzędów wielkanocnych są dowodem na to, że w wielu miejscach w Polsce to strażacy z ochotniczych straży pożarnych kultywują tradycje swoich przodków i poprzedników.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2016.

 
Obrazy
Efektowne bziukanie w Koprzywnicy; fot. archiwum Domu Kultury w Koprzywnicy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry