Malowanie pisanek, święcenie pokarmów czy mokry dyngus – to tradycje, które wszyscy znamy. Jednak nie wszędzie święta wielkanocne wyglądają tak samo. Polska obfituje w miejsca, gdzie zachowały się stare obrzędy i obyczaje ludowe.
/.../
Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji kościoła. Według obrzędów katolickich, tego dnia wierni przynoszą do kościoła palemki, symbol odradzającego się życia.
/.../
Jedną z najważniejszych wielkanocnych strażackich tradycji jest warta honorowa przy Grobie Pańskim nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj zaciągania wart przy Bożym Grobie wywodzi się ze średniowiecza.
/.../
W wielu parafiach strażacy ochotnicy zajmują się przygotowaniem ogniska, które jest bardzo ważnym elementem liturgii Wielkiej Soboty. Od ognia odpalana jest świeca paschalna, symbolizująca Jezusa Chrystusa, który jest „światłością świata”.
/.../
Niezwykłe widowisko można podziwiać w Koprzywnicy nieopodal Sandomierza. Po wieczornej mszy rezurekcyjnej rusza procesja. Uczestniczący w niej strażacy wydmuchują ustami naftę i bziukają na zapalone pochodnie, tworząc imponujące słupy ognia. Nazwa „bziukanie” wzięła się od specyficznego odgłosu, jaki towarzyszy wydmuchiwaniu ognia.
/.../
Przytoczone przykłady barwnych obrzędów wielkanocnych są dowodem na to, że w wielu miejscach w Polsce to strażacy z ochotniczych straży pożarnych kultywują tradycje swoich przodków i poprzedników.
Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2016.