Wybuch w zabytkowym pałacu

Nieszczelny przewód kominowy stał się przyczyną pożaru w zabytkowym pałacu w Grochowiskach Szlacheckich (pow. żniński) - informuje "Gazeta Pomorska".

Do zdarzenia doszło 28 lutego. Zgłoszenie dotarło do strażaków po godz. 17. “Pracownicy obiektu najpierw usłyszeli wybuch, a później pojawił się czarny dym” - powiedział Gazecie Pomorskiej Grzegorz Rutkowski, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.

Podczas wybuchu w pałacu znajdowało się dziesięć osób. Ewakuowały się one jeszcze przed przyjazdem ratowników. Kiedy strażackie jednostki pojawiły się na miejscu zdarzenia okazało się, że paliła się papa i drewniana konstrukcja dachu.
W wyniku pożaru nikt nie doznał obrażeń. Spłonęło dziesięć metrów kwadratowych dachu. Do strat materialnych trzeba też zaliczyć zalane ściany i podłogi.
Jak dowiedziała się od strażaków Gazeta Pomorska, do pożaru i wybuchu klimatyzatora na dachu przyczynił się nieszczelny przewód kominowy.

Komenda Wojewódzka PSP w Toruniu podaje, że w akcji gaśniczej, która trwała prawie trzy godziny, udział wzięło jedenaście zastępów straży pożarnej, w tym jednostki OSP ze Złotnik, Gąsawy, Rogowa i Żnina.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry