Dym na czterdziestu piętrach

W centrum Warszawy wybuchł pożar na budowie wieżowca Q22 - jednego z najwyższych "drapaczy chmur" powstających w stolicy.

Zgłoszenie o pożarze na budowie przy skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II dotarło do straży pożarnej 26 lutego dwadzieścia minut po południu. Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce zdarzenia okazało się, że na parterze i na pierwszym piętrze zapaliły się elementy elewacji oraz przylegające do niej materiały. Dym rozprzestrzenił się na wszystkie czterdzieści kondygnacji budynku - powiedział Onet.pl st. kpt. Artur Laudy z Zespołu Prasowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy.

Strażacy zajęli się ewakuacją pracowników budowlanych ze 155-metrowego wieżowca. Część z nich uciekała schodami, inni windami. Trzydzieści osób zostało uwięzionych na ostatnim piętrze; po oddymieniu pomieszczeń udało się je bezpiecznie ewakuować.
Łącznie z budynku wyprowadzono ponad dwieście pięćdziesiąt osób. Kilkanaście z nich przewieziono do szpitala z powodu podtrucia dymem.

Ruch na ulicach wokół budynku został zamknięty. Podczas akcji ratowniczo-gaśniczej zorganizowano także szpital polowy, w którym ponad czterdzieści osób poddało się tlenoterapii.

Jak mówił st. kpt. Artur Laudy, sam pożar został szybko ugaszony, więcej czasu zajęła ewakuacja pracowników i sprawdzenie budynku.
W trwającej blisko cztery godziny akcji udział wzięło prawie siedemdziesięciu strażaków z dwudziestu trzech jednostek.

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry