fot. Krzysztof Datta
Ubranie do pracy w wodzie
Podczas akcji na lodzie i w wodzie ratownicy używają specjalistycznych ubrań.

Pomoc poszkodowanym prowadzona na powierzchni różnej wielkości zbiorników wodnych to bez względu na porę roku jedno z największych wyzwań stojących przed służbami ratowniczymi. Choć wydaje się, że zimą ratownicy mają mniej pracy, w rzeczywistości jest inaczej. Częste przypadki zimowej brawury i wchodzenia na zamarznięte jeziora lub zmarzlinę morską nierzadko kończą się niebezpieczeństwem w postaci załamania pokrywy lodowej i upadku do zimnej wody lub wielogodzinnego dryfowania na krze w oczekiwaniu na pomoc.

/.../

Ubranie do pracy w wodzie (dalej: skafander) przeznaczone dla strażaków do prowadzenia prac w zakresie podstawowych czynności ratowniczych, szczególnie podczas akcji na akwenach zalodzonych wykonane jest z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na swoje walory użytkowe umożliwia wykonywanie prac zarówno na sprzęcie pływającym, jak i przy częściowym lub całkowitym zanurzeniu w wodzie. Jego zaletą jest wodoszczelność i niezatapialność.

/.../

Nie ma szczegółowych procedur określających dobór ochrony indywidualnej ratownika działającego na wodzie i lodzie. Producenci skafandrów podają najczęściej ich wytrzymałość mechaniczną oraz wytrzymałość poszczególnych elementów (kryza, manszety, zamek).

/.../

Skoro mamy wiele zalet, to są też i wady tych ubrań. W przypadku gdy poszkodowany zniknie nam pod powierzchnią wody, nie będziemy w stanie mu pomoc. Trudno jest w ubraniu wypornościowym do pracy w wodzie zejść pod powierzchnię wody, a czas niestety nie będzie tutaj naszym sprzymierzeńcem. Dlatego też część jednostek kupuje do ratownictwa lodowego typowe kombinezony nurkowe typu suchego.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2016.
Obrazy
fot. Krzysztof Datta

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry