Druhowie Jan Klusak, Michał Klusak i Damian Michułka po powrocie z udanej akcji ratowniczej; fot. archiwum OSP Nowolesie
Wygrali walkę o życie
Gdyby nie dobrze wyszkoleni strażacy z OSP Nowolesie, jeden z naszych druhów mógłby tego dnia nie przeżyć.

/.../

Istotne dla tego dramatycznego zdarzenia, do którego doszło na trasie Strzelin–Nowolesie, jest to, że wszyscy podróżujący dwoma samochodami to druhowie OSP Nowolesie. Ponadto Jan Klusak to znany i zasłużony, długoletni naczelnik OSP Nowolesie i komendant gminny ZOSP RP w Strzelinie.

/.../

Widząc znajomą twarz rowerzysty, Jan Klusak nacisnął hamulec. ‒ Gdzie ty chłopie w ten upał pedałujesz na rowerze? Dawaj te dwa kółka na pakę i wsiadaj do środka. Podwieziemy cię, będzie i szybciej, i lżej – powiedział do znajomego.
W tym momencie, kiedy znajdowali się jeszcze ładnych parę kilometrów od Nowolesia, przysługa ta była tylko zwykłą uprzejmością, okazaną koledze strażakowi. Ale krótko po tym, jak ruszyli w drogę, niespodziewanie Jan Krakało źle się poczuł.

/.../

Nieprzytomnego kolegę ewakuowano na pobocze drogi i natychmiast przystąpiono do udzielenia mu pierwszej pomocy. Jednocześnie Jan Klusak, zachowując zimną krew i przytomność umysłu, wykonał dwa pilne telefony. Jeden na pogotowie ratunkowe, drugi do syna.

/.../

Tym samym w praktyce zaowocowały zdobyte umiejętności. Nie tylko te nabyte w toku kursu, ale także podczas ćwiczeń. Niedawno piątka druhów OSP Nowolesie wzięła udział w XIX już edycji ćwiczeń ratownictwa medycznego prowadzonych w Borowicach koło Jeleniej Góry.

/.../

Wedle statystyk, aż 46 proc. zgonów w Polsce następuje na skutek zawałów serca. Tym razem, dzięki ratownikom OSP Nowolesie, ta statystyka się nie powiększyła.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 10/2015.
Obrazy
Druhowie Jan Klusak, Michał Klusak i Damian Michułka po powrocie z udanej akcji ratowniczej; fot. archiwum OSP Nowolesie

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry