Prądownica systemu ekologicznego; fot. Krzysztof Datta
Ekologiczny system gaśniczy
Naukowcy biją na alarm, aby wprowadzić oszczędności wody także w zakresie ochrony ppoż.

Zgodnie z założeniami programu Aqua Eco QST na świecie powstało kilka systemów, których głównym celem jest oszczędzanie wody do celów gaśniczych oraz zwiększenie skuteczności prowadzonych działań. Nazwa programu pochodzi od sposobu wprowadzania stałych środków zwilżających – Quick Stik Technology, co oznacza technologię ekologiczną i szybką do wprowadzenia. Podstawą programu są opatentowane środki gaśnicze zwilżające i zmiękczające wodę oraz spełniające najostrzejsze wymagania ekologiczne.

/.../

Ładunki gaszące ze zwilżaczami wytwarza się w kilku wariantach. Silnie pieniące z dodatkami związków fluoru w rodzaju AFFFF/AR stosuje się przy trudnych pożarach klasy A z niebezpieczeństwem wyrzutu cieczy, czyli wymagających podjęcia intensywnej akcji (pojazdy, maszyny robocze, garaże, magazyny tworzyw sztucznych, PCV, hałdy węgla itp.).

/.../

Od kilku lat wykorzystuję w swojej jednostce wyżej opisany ekologiczny system gaśniczy. Posiadam na wyposażeniu prezentowaną na zdjęciu prądownicę z nasadą 52. Używałem w praktycznym działaniu kilka rodzajów ładunków zwilżających i myjących. Działanie wkładów i ich skuteczność zbliżone są do gaszenia przy użyciu tradycyjnych środków pianotwórczych (również występuje zjawisko pienienia).Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 8/2015.

 

 
Obrazy
Prądownica systemu ekologicznego; fot. Krzysztof Datta

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry