W ostatnim czasie druhowie z Karwii zakupili niezbędny im do działań ratowniczych ponton; fot. archiwum OSP Karwia
Strażacy znad morza
Czy strażacka służba w małej, uroczej, nadmorskiej miejscowości może być trudna? Okazuje się, że tak.

Karwia (gm. Władysławowo, pow. pucki) to niewielka miejscowość, posiadająca linię brzegową o długości ponad trzech kilometrów. Szeroka i piaszczysta plaża w czasie wakacji przyciąga co roku około piętnastu tysięcy wczasowiczów. Tak duży napływ turystów powoduje zwiększone ryzyko występowania niebezpiecznych zdarzeń.

/.../

Jednostka w 2017 roku będzie obchodzić jubileusz osiemdziesięciolecia swojego istnienia, choć pierwsza wzmianka o powstaniu Królewskiej Straży Ogniowej w Karwi pochodzi z roku 1885, czyli sprzed 132 lat. Jednak zgodnie z dokumentacją oficjalnie rozpoczęła swoją działalność w 1937 roku.

/.../

Dzisiaj Ochotnicza Straż Pożarna w Karwi liczy czterdziestu czterech członków zwyczajnych. W akcjach bierze udział dwudziestu dwóch.

/.../

Rocznie jednostka OSP w Karwi wyjeżdża do około czterdziestu zdarzeń. Są to przeważnie pożary, w większości poszyć leśnych i nieużytków, ale też budynków mieszkalnych, gospodarczych i tych, w których prowadzona jest gastronomia. Jednym z tragiczniejszych pożarów na tym terenie był ten w Karwieńskich Błotach w 2009 roku.

/.../

Druhowie oczywiście biorą także udział w uroczystościach państwowych i religijnych. Warto nadmienić, iż w sezonie letnim bramy garażowe strażnicy otwarte są przez cały dzień. Całe rodziny odwiedzają remizę i oglądają prezentowany sprzęt.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 7/2015.
Obrazy
W ostatnim czasie druhowie z Karwii zakupili niezbędny im do działań ratowniczych ponton; fot. archiwum OSP Karwia

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry