Wprowadzanie linii gaśniczych do objętego pożarem budynku handlowego; fot. Andrzej Szczepaniak
Manewry polsko-niemieckie
Ponad 200 strażaków z Polski oraz Niemiec uczestniczyło w ćwiczeniach na lądzie i wodzie.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie wspólnie z gminą Cedynia oraz powiatem Uckermark w Niemczech zorganizowały polsko-niemieckie ćwiczenia służb zajmujących się działaniami przeciwpożarowymi, ratownictwem drogowym, wodnym i medycznym. Manewry przeprowadzone zostały w pobliżu przejścia granicznego w Osinowie Dolnym na terenie gminy Cedynia, w oparciu o przygotowane wcześniej trzy scenariusze, i należały do największych tego typu wydarzeń na terenie województwa zachodniopomorskiego.

/.../

Kolejny epizod przewidywał, że w efekcie nadmiernej prędkości autobus przewożący około dwudziestu pasażerów zjechał z drogi, uderzył w drzewo i stanął w poprzek drogi, następnie uderzył w niego nadjeżdżający z przeciwka samochód osobowy. W tył gwałtownie zatrzymanego pojazdu osobowego uderzył kolejny samochód, który przewrócił się na bok. Na skutek uderzenia samochodu osobowego w autobus, w jego tylnej części powstał pożar. Ranni są pasażerowie autobusu i poruszający się samochodami osobowymi.

/.../

Przedsięwzięcie sfinansowano dzięki dotacji z Funduszu Małych Projektów INTERREG IV A Euroregionu Pomerania, w ramach Programu Operacyjnego Celu 3 „Europejska Współpraca Terytorialna” – „Współpraca Transgraniczna” Krajów Meklemburgia – Pomorze Przednie/Brandenburgia i Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) 2007–2013. Uczestniczyło w nim ponad dwustu strażaków z: Komendy Powiatowej PSP w Gryfinie, osiem drużyn ochotniczych straży pożarnych działających na terenach gmin: Cedynia, Chojna, Mieszkowice, Gryfino i Trzcińsko-Zdrój oraz cztery niemieckie drużyny strażackie z powiatu Barnim: Neuenhagen, Hohenwutzen, Hohensaaten oraz powiatu Uckermark-Schwedt.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 7/2015.
Obrazy
Wprowadzanie linii gaśniczych do objętego pożarem budynku handlowego; fot. Andrzej Szczepaniak

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry