Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska odznacza „Medalem za ofiarność i odwagę” Zbigniewa Burego z OSP w Sokołowie Małopolskim, obok od lewej druhowie Tomasz Krudysz i Paweł Chorzępa; fot. Zdzisław Wójcik
Odznaczeni za odwagę
Pożar w Domu Pomocy Społecznej w Górnie wybuchł w nocy. Strażacy wynieśli z zadymionego obiektu czterech nieprzytomnych poszkodowanych.

‒ 8 stycznia noc była chłodna. Będąc w domu, usłyszałem dźwięk syreny alarmowej. Za chwilę przyszedł SMS ze Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Rzeszowie. Była godzina 2.44. Serce zabiło mi mocno. Pomyślałem – ktoś potrzebuje pomocy – opowiada wiceprezes i naczelnik OSP z Sokołowa Małopolskiego Zbigniew Bury. Strażak ubrał się, wsiadł na rower i popędził do remizy oddalonej o sto metrów od jego miejsca zamieszkania, gdzie stawili się również druhowie Henryk Sidor, Paweł Chorzępa, Sławomir Bury, Wiesław Koziarz, Mieczysław Płoszaj.

/.../

Niestety, ogień przedostał się na strych, a w budynku przebywali jeszcze podopieczni. ‒ To osoby niepełnosprawne intelektualnie. Mimo grożącego im niebezpieczeństwa nie chciały opuścić swoich pokoi. Zadanie było trudne do wykonania, ale daliśmy radę – opowiada naczelnik z Sokołowa Małopolskiego. Zbigniew Bury, Henryk Sidor, Paweł Chorzępa oraz Tomasz Krudysz i Jacek Rembisz z OSP Górno pojedynczo wchodzili do pokoi, aby jak najszybciej ewakuować chorych. Wyprowadzili pięć przytomnych osób, a cztery nieprzytomne wynieśli na rękach. Działali z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia, gdyż strop budynku w każdej chwili mógł ulec zawaleniu.

/.../

2 maja 2015 roku strażacy Zbigniew Bury, Paweł Chorzępa, Tomasz Krudysz, Jacek Rembisz i Henryk Sidor otrzymali z rąk wojewody podkarpackiego Małgorzaty Chomycz-Śmigielskiej medale „Za Ofiarność i Odwagę”. Uroczystość odbyła się w Kalwarii Pacławskiej (gm. Fredropol, pow. przemyski).

/.../

W opisywanej akcji brali również udział druhowie z OSP Górno: Adam Piersiak, Władysław Dudzik, Mateusz Tupaj, Wojciech Cisek i Mateusz Bednarz.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2015.

Obrazy
Wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska odznacza „Medalem za ofiarność i odwagę” Zbigniewa Burego z OSP w Sokołowie Małopolskim, obok od lewej druhowie Tomasz Krudysz i Paweł Chorzępa; fot. Zdzisław Wójcik

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry