Kleszcze, nasi naturalni wrogowie
Wiosna jest jedną z piękniejszych pór roku. Odwiedzamy parki, skwery, lasy, nie myśląc o zagrożeniach, a już na pewno o tych wielkości główki od szpilki.

Kleszcze zaliczane są do gromady pajęczaków, a te do podgromady roztoczy. Są pasożytami, a na całym świecie wyróżnia się kilkaset ich rodzajów. W naszym kraju występuje ich około dwudziestu gatunków, zaś do najpopularniejszych należy kleszcz pospolity i łąkowy. /.../ Należy podkreślić, że posiadają zdolność przeżycia bez pożywiania się sięgającą dwóch lat.

/.../

Wbrew temu, co się uważa, kleszcze nie żyją na drzewach, skacząc z nich na swoje ofiary. Zazwyczaj nie wchodzą wyżej niż na około 1,5 m, a ich głównym siedliskiem są krzewy i trawy, z których przedostają się na ciało ofiary, szukając miejsc odsłoniętych, umożliwiających ukąszenie ofiary. W klimacie, w którym żyjemy, pasożyty zapadają w pewnego rodzaju sen zimowy. Budzą się na przełomie marca i kwietnia, pozostają aktywne do listopada.

/.../

Głównym problemem, który chcemy poruszyć w tym artykule, są choroby przenoszone przez kleszcze. Coraz szerzej mówi się o tym problemie, jednak w dużym stopniu kleszcze są nadal bagatelizowane.
Borrelia przedostaje się do organizmu człowieka wskutek ukłucia kleszcza.

/.../

Kolejną, niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest kleszczowe zapalenie mózgu (łac. encephalitis ixodica).

/.../

Gdy znajdziemy kleszcza, należy go bezzwłocznie usunąć. Kleszcza trzeba uchwycić pęsetą tuż przy samej skórze i delikatnie, ale stanowczo wyciągnąć lub wykręcić.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 6/2015.

Obrazy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry