Obchody Dnia Strażaka w Olsztynie

16 maja 2015 r. odbyły się główne strażackie uroczystości związane z ogólnopolskimi obchodami Dnia Strażaka - informuje Państwowa Straż Pożarna.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców pod Pomnikiem Strażaków Poległych w Akcji przez delegacje środowiska pożarniczego, władze organów państwowych i samorządowych oraz parlamentarzystów. Następnie miała miejsce msza święta w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Po mszy nastąpił przemarsz na Plac Solidarności. W skład kolumny defiladowej wchodziły orkiestry, kompanie honorowe straży, a także służby więziennej, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście.

Wśród obecnych podczas uroczystości w Olsztynie znaleźli się m.in.: minister Krzysztof Łaszkiewicz z Kancelarii Prezydenta RP, parlamentarzyści, kierownictwo Komendy Głównej PSP z gen. brygadierem Wiesławem Leśniakiewiczem i jego zastępcami na czele, prezes ZOSP RP Waldemar Pawlak, przedstawiciele samorządu województwa, kierownictwo Komendy Wojewódzkiej PSP w Olsztynie i Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, przedstawiciele służb mundurowych i innych instytucji.

Uroczystości w Olsztynie połączono z jubileuszem 70-lecia zawodowej straży pożarnej w Olsztynie i nadaniem sztandaru Komendzie Miejskiej PSP w Olsztynie. 

W południe na Placu Solidarności, podczas drugiej części obchodów, Komenda Miejska PSP otrzymała sztandar. Na koniec odbyła się defilada pododdziałów i prezentacja pojazdów pożarniczych. Później strażacy przemaszerowali do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, gdzie gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz wręczył wyróżniającym się strażakom odznaczenia, medale i awanse na wyższe stopnie służbowe.

Na Placu Solidarności w sobotę odbył się też piknik strażacki. Podczas niego zorganizowano pokaz sprzętu i pojazdów pożarniczych, koncert orkiestry dętej, demonstrację sprawności strażaków oraz konkursy dla dzieci.

 

 

 

 

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry