fot. kpt. Robert Cisło KW PSP Rzeszów
Śmierć i straty
Wraz z nadejściem pierwszych oznak wiosny, jak bumerang powrócił problem wypalania traw. Pożary te są w ponad 94 procentach spowodowane przez człowieka.

/.../

Pożar traw w Ząbkach, w wyniku którego śmierć poniosła kobieta, to spektakularny przykład tego, jak tragiczne konsekwencje dla życia ludzi stanowi wypalanie nieużytków. Dodać przy tym trzeba, że ta tragiczna statystyka już się powiększyła. Wedle danych (7 kwietnia), które podaje mł. bryg. Marek Marzec z Krajowego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności KG PSP, odnotowano już drugi w tym roku przypadek śmiertelny spowodowany wypalaniem traw. Ponadto ranne zostały 54 osoby.
Z danych KG PSP wynika, że od początku tego roku do 7 kwietnia odnotowano 31 441 przypadków pożarów traw.

/.../

W strażackich meldunkach z akcji ratowniczo-gaśniczych najczęściej widnieją informacje, że sprawca podpalenia traw czy nieużytków jest nieznany. Tak też było w przypadku pożaru, do którego doszło już 17 lutego tego roku. W Łazorach, gmina Harasiuki na Podkarpaciu, gdzie ktoś podpalił zarośla na nieużytkach. Ponieważ tego dnia panowała wietrzna pogoda, pożar szybko się rozwijał i wkrótce był nie do opanowania.

/.../

Jak z powyższego wynika, koszty poszczególnych działań ratowniczych są różne, a decyduje o tym wiele czynników. Pozostańmy jednak przy bardzo skromnym założeniu, że przeciętna akcja gaszenia palących się traw trwa godzinę, a ekwiwalent strażaka ochotnika wynosi 14 zł. Z danych statystycznych wynika, że tylko do 7 kwietnia tego roku w akcjach gaszenia pożarów traw uczestniczyło łącznie 164 053 strażaków ochotników. Jeżeli przyjmiemy godzinny ekwiwalent w kwocie 14 zł za godzinę, daje to sumę 2 310 742 zł. Oczywiście suma ta musi być powiększona o koszty amortyzacji sprzętu, paliwa etc. W tej kwocie nie ma też kosztów udziału strażaków PSP, a było ich w akcji ponad 70 tysięcy!Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 5/2015.
Obrazy
fot. kpt. Robert Cisło KW PSP Rzeszów

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry