Członkowie drużyny MDP Żdzary i Głuchów (pow. turecki) po powrocie z ogólnopolskich zawodów sportowo-pożarniczych (fot. archiwum OSP Żdżary)
Zagramy va banque
Dziewczęta ze Żdżar będą reprezentować Polskę na XX Międzynarodowych Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF.

Dziewczęta z MDP Żdżary, które rok temu wygrały krajowe zawody sportowo-pożarnicze w Olsztynie, od kilku tygodni każdą wolną chwilę spędzają na treningach, przygotowując się do jubileuszowych międzynarodowych igrzysk młodzieżowych drużyn pożarniczych CTIF, które w lipcu zostaną rozegrane w Opolu. Czy aktualne mistrzynie Polski mają szansę na wygraną w tak prestiżowej imprezie?

/.../

Reprezentowanie regionu na Ogólnopolskich Zawodach Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych CTIF w Opolu było dla dziewcząt wielkim przeżyciem. Aby osiągnąć jak najlepszy wynik, postanowiły się do nich solidnie przygotować. Na zbiórkach, organizowanych dwa lub trzy razy w tygodniu, wylewały hektolitry potu i musiały się zmierzyć z własnymi słabościami.

/.../

W 2014 roku na zawodach wojewódzkich dziewczęta okazały się niepokonane. Zanim zmierzyły się z najlepszymi drużynami w kraju, wcześniej wzięły udział w dwóch obozach przygotowawczych: w Kaczkach Średnich i w Wągrowcu.
Po pierwszych startach w Olsztynie druhny wysunęły się na prowadzenie. Były lepsze o 0,2 sekundy od reprezentacji ze Smykowa, która dwa lata wcześniej zwyciężyła. Przed drugim startem emocje na trybunach sięgały zenitu. W pewnym momencie na stadionie zawrzało i wszystko było już jasne. Drużyna ze Żdżar zdobyła upragnione Mistrzostwo Polski.

/.../

Podczas rozmowy z mistrzyniami Polski zapytałem, jak udaje im się godzić naukę z treningami. Odpowiedziały, że czasami jest im ciężko, ponieważ prosto z zajęć muszą iść na zbiórkę. Ale nie żałują ani chwili spędzonej w remizie. Jednak, choć uwielbiają sport, to priorytetem jest dla nich dostanie się na wymarzone studia.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 5/2015.
Obrazy
Członkowie drużyny MDP Żdzary i Głuchów (pow. turecki) po powrocie z ogólnopolskich zawodów sportowo-pożarniczych (fot. archiwum OSP Żdżary)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry