Toporek taktyczny
Toporek taktyczny może posłużyć m.in. do wykonywania dojścia do źródła ognia, usuwania elementów stanowiących drogę rozwoju pożaru, do działań ewakuacyjnych i innych.

Podstawowe wyekwipowanie osobiste strażaka ratownika podczas akcji ratowniczo-gaśniczych to specjalna odzież ochronna, buty, hełm, rękawice, kominiarka oraz pas bojowy z zatrzaśnikiem i podpięty do niego toporek strażacki typu lekkiego lub toporek taktyczny.

/.../

Toporek taktyczny to wielofunkcyjne narzędzie mające ogrom praktycznych zastosowań w pełnym spektrum zajęć, od wyczynowego survivalu, przez obronę i sztuki walki, na ratownictwie kończąc. Narzędzie to zapewnia ratownikowi cały szereg możliwości wykorzystania, zarówno do stosowania w czasie pożaru, jak i w działaniach z zakresu ratownictwa technicznego. Porównując go z toporkiem strażackim lekkim, można zauważyć wiele jego zalet użytkowych.

/.../

W ostatnim czasie w sprzedaży pojawiły się toporki taktyczne z wymiennymi ostrzami, które można konfigurować w zależności od naszych potrzeb. Jednym z ciekawszych toporków, który zyskał rzesze zadowolonych strażaków, jest model Titan Crasch Axe (prezentowany na zdjęciu). Szeroki zakres jego zastosowania jest wynikiem różnorakiego wyposażenia dodatkowego. Toporek ten posiada tępą powierzchnię do uderzania, wydłużone ostrze – krawędź do cięcia, przecinak i klin do podważania, wycięcie do przecinania drutów, demontowalny szpic, prostokątny otwór do podważania oraz zagiętą końcówkę do cięcia metalu.

/.../

Podczas pracy z toporkami taktycznymi strażacy powinni być ubrani w pełne wyposażenie ochronne, a osoby ratowane odpowiednio zabezpieczone przykryciem. Należy pamiętać, aby nie dopuszczać w pobliże działań ratowniczych osób postronnych ani personelu niebiorącego bezpośredniego udziału w działaniach.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 5/2015.
Obrazy

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry