W OSP Hel świetnie odnajdują się zarówno starsi jak i młodsi druhowie (fot. Piotr Grendycha)
OSP potrzebna miastu
Działająca w mieście Hel jednostka OSP zaliczana jest do najbardziej aktywnych służb miejskich.

Moje zainteresowanie tą jednostką wzbudziły krążące wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Półwysep Helski opowieści o spektaklach teatralnych odbywających się w remizie OSP Hel, w których występują popularni w naszym kraju aktorzy.

/.../

Natomiast osoby przybywające do teatru, chcąc, nie chcąc, stykają się ze strażą pożarną, widzą jej wyposażenie, a przede wszystkim obserwują ludzi w strażackich mundurach. To przybliża OSP tym, których wiedza o działalności ochotniczych straży pożarnych była znikoma, tworzy pozytywny wizerunek strażaków.

/.../

OSP Hel przygotowana jest do typowych działań ratowniczo-gaśniczych, jak: gaszenie pożarów, ratownictwo drogowe, kwalifikowana pierwsza pomoc. Czternastu druhów ukończyło kurs podstawowy, czterech szkolenie przewidziane dla dowódców, trzech ratownictwa technicznego, a kolejnych trzech kwalifikowanej pierwszej pomocy. /.../ Teraz druhowie postanowili specjalizować się w ratownictwie wodnym, co ze względu na usytuowanie jednostki jest bardzo przydatne.

/.../

Na sztandarze OSP Hel jako data powstania jednostki widnieje rok 1959, ale jej dzieje są złożone. W tym właśnie roku powstało w Helu Przedsiębiorstwo Połowów i Usług Rybackich KOGA, a w nim zakładowa OSP. Ponad dwadzieścia lat później postanowiono utworzyć w mieście Hel także terenową ochotniczą straż pożarną. Jej zebranie założycielskie odbyło się w roku 1983. /.../ W 1994 roku nastąpiła likwidacja przedsiębiorstwa KOGA, a wraz z nim zakładowej OSP.

/.../

Od kilku lat, poza zawodami sportowo-pożarniczymi, odbywają się także zawody w innych dyscyplinach, jak piłka nożna, siatkówka, halowa piłka nożna. Na przykład w maju 2014 roku rozegrany został III Turniej Strażacki Piłki Nożnej.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2015.
Obrazy
W OSP Hel świetnie odnajdują się zarówno starsi jak i młodsi druhowie (fot. Piotr Grendycha)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry