Ks. bp Józef Zawitkowski, całując strażacki sztandar, oddaje hołd ofiarom pożaru w Rafinerii Czechowice-Dziedzice (fot. Anna Świtalska)
Pamięć o nich nie gaśnie
Dramatyczne wydarzenia w Czechowicach-Dziedzicach sprzed czterdziestu czterech lat pozostają w pamięci do dziś.

Wystawa fotografii ukazujących bohaterską walkę z pożarem, album poświęcony dramatycznym wydarzeniom i przeżyciom osób uczestniczących w akcji, msze św. w intencji ofiar tragicznych wydarzeń, które czterdzieści cztery lata temu rozegrały się w Czechowicach-Dziedzicach. To wszystko po to, by oddać hołd uczestnikom rozgrywającej się tam tragedii, by czas nie wymazał jej z pamięci potomnych.

/.../

W intencji ofiar pożaru i ich rodzin 2 lutego 2015 roku, w święto Matki Boskiej Gromnicznej, ks. bp Józef Zawitkowski odprawił mszę św. w bazylice katedralnej pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Mikołaja w Łowiczu.

/.../

Zalewała ich rzeka ognia, a ci, których dosięgła, zamieniali się w proch. Odwołując się do wspomnień tych, którzy przeżyli tę tragedię, przypomniał kilka osób, które w walce z pożarem złożyły najwyższą ofiarę – własne życie. Odniósł się także do sytuacji rodzin przeżywających trudne chwile po stracie swych bliskich. Dla wielu z nich dramat nie skończył się wraz z opanowaniem pożaru, lecz trwa do dziś.

/.../

W akcji brało udział 2610 strażaków, aż 33 uczestników działań ratowniczo-gaśniczych zginęło (w tym 25 strażaków, 7 żołnierzy i 1 pracownik cywilny rafinerii) walcząc z ogniem, 104 odniosło ciężkie obrażenia, czterech z nich zmarło w szpitalach.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2015.

 
Obrazy
Ks. bp Józef Zawitkowski, całując strażacki sztandar, oddaje hołd ofiarom pożaru w Rafinerii Czechowice-Dziedzice (fot. Anna Świtalska)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry