fot. Łukasz Szarpak
Hipoglikemia i hiperglikemia – rozpoznanie i postępowanie ratunkowe
Kolejnym zagadnieniem związanym z cukrzycą są sytuacje, które ratownicy będą spotykać jako jej następstwa.

Cukrzyca, jako przewlekła choroba, prowadzi do uszkodzeń wielu narządów oraz stanowi niebagatelny problem obecnej medycyny. Niezwykle zróżnicowany obraz kliniczny tej choroby związany jest z trzema podstawowymi zaburzeniami, takimi jak: hiperglikemia, hipoglikemia oraz jej późne powikłania.

/.../

Z uwagi na możliwość spotkania się strażaka ratownika z powyższymi objawami należy poznać postępowanie doraźne, aby w miarę możliwości odwrócić ten stan, nie dopuszczając do poważnych konsekwencji, które mogą się zakończyć śmiercią chorego na cukrzycę. W przypadku poszkodowanego przytomnego, w zależności od stopnia hipoglikemii, należy doustnie podać 10–20 gramów glukozy, która najczęściej występuje pod postacią tabletek zawierających glukozę, a także żelu. Może też być to napój słodzony, np. coca-cola.

/.../

W tym momencie należy podkreślić, że osoby, która choruje na cukrzycę, nie można w sposób automatyczny traktować jako zagrożonej hipoglikemią, a także obciążać wynikającymi z tego powodu skutkami mającymi na celu zatrudnienie czy sytuację społeczną.

Hiperglikemia
Ten rodzaj powikłań cukrzycowych jest dla strażaków ratowników stanem, z którym nie da się za pomocą dostępnych im metod walczyć, a ściślej obniżyć stężenia glukozy we krwi.

/.../

O ile samokontrola i ujawnienie wzrostu glikemii chorego pozwoli mu na samozmodyfikowanie dawki insuliny (zawsze zgodnie z sugestią lekarza) oraz podanie sobie jej zwiększonej ilości, o tyle ten sam chory nieprzytomny nie jest w stanie sobie pomóc w żaden sposób z oczywistej przyczyny. Podstawowe objawy występowania cukrzycy u osób przytomnych omówiono w numerze 1/2015.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 3/2015.
Obrazy
fot. Łukasz Szarpak

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry