Palił się Most Łazienkowski

Jeden z najważniejszych warszawskich mostów w wyniku pożaru został wyłączony z ruchu.

Pożar wybuchł w sobotę ok. godz. 17.30 po praskiej stronie Mostu Łazienkowskiego - poinformowały media. Najprawdopodobniej ogień pojawił się najpierw w stercie desek składowanych pod jednym z przęseł, a później przeniósł na podesty techniczne. Istnieje podejrzenie, że pożar został spowodowany umyślnie. Prokuratura prowadzi postępowanie w oparciu o artykuł 163 kodeksu karnego - sprowadzenie zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru - informuje TVN24.

Przez most przebiegały instalacje doprowadzające internet, wodę i gaz. Zostały one odcięte. Część mieszkańców Warszawy oraz miejscowości położonych na wschód od miasta czasowo straciła dostęp do tych mediów. Zakłócenia dotknęły też Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Zbrojnych oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. MON zapewnia, że awaria nie wpłynęła na wewnętrzny system informatyczny.
Problem miało także policyjne Biuro Łączności i Informatyki, gdyż mostem biegły kable zapewniające kontakt telefoniczny z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz komendą w Radomiu. Jednak jeszcze w sobotę wieczorem udało się nawiązać łączność w inny sposób.

Rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział RMF24, że pożar był bardzo trudny do ugaszenia, bo nowe zarzewia ognia pojawiały się zaraz po ugaszeniu poprzednich.
Wysoka temperatura nie zagroziła zasadniczej, stalowej konstrukcji mostu. Spowodowała jednak zniszczenia podestów technicznych, które zbudowane są m.in. z drewna. Stopiła się podbudowa jezdni pod asfaltem, a sam asfalt wybrzuszył się.

W trwającej 12 godzin akcji gaśniczej udział wzięło łącznie blisko 150 strażaków. Na miejsce przybył komendant główny PSP Wiesław Leśniakiewicz. Ogień ugaszono dopiero w niedzielę nad ranem. Wykorzystano m.in. specjalistyczne łodzie. Przyjechała też grupa ratownictwa wysokościowego.
Ruch na Moście Łazienkowskim został wstrzymany. Do tej pory przejeżdżało nim codziennie około 100 tys. kierowców. W ciągu najbliższych dni ma zapaść decyzja o ewentualnym przywróceniu ruchu na zewnętrznych pasach jezdni. 

 

Most Łazienkowski 2013 r.newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry