Posiadanie na wyposażeniu OSP przyrządu umożliwiającego pomiar stężeń wybuchowych, tlenu, tlenku węgla i siarkowodoru staje się koniecznością (fot. mł. kpt. Piotr Kucharski)
Wybuchowa współpraca
Straże pożarne podczas działań ratowniczo-gaśniczych współpracują z pogotowiem gazowym. Oto przykład, jak rozszerzenie tej współpracy znacząco podnosi jej jakość.

Środki unijne, które wpłynęły do Polski w ostatnich latach, w połączeniu ze środkami z ochrony środowiska przyczyniły się na Sądecczyźnie do realizacji wielu inwestycji, również tych związanych z budową sieci wodno-kanalizacyjnych, tam gdzie ich jeszcze nie było, lub przebudową i rozbudową już istniejących. Przy wykonywaniu tego typu prac ziemnych o przerwanie starych instalacji jest nietrudno. Szczególnie niebezpieczne jest przerwanie gazociągu, bo od razu mamy do czynienia z zagrożeniem wybuchem i pożarem jednocześnie. Jak to jest niebezpieczne, wszyscy mogliśmy się przekonać w listopadzie 2013 roku, gdy w pożarze gazociągu w Jankowie Przygodzkim pod Ostrowem Wielkopolskim zginęło dwóch robotników, a trzynastu mieszkańców zostało rannych.

/.../

Odpowiedź w sprawie ustalenia zasad ze strony komendy była pozytywna. W związku z tym podpisano zasady współpracy pogotowia gazowego funkcjonującego na terenie Rejonu Dystrybucji Gazu Nowy Sącz z KM PSP Nowy Sącz, w których ustalono między innymi, że:
 w przypadku zgłoszeń o wyczuwalnym zapachu gazu, kierowanych do oficera dyżurnego PSP, będą one przekierowane do dyspozytora Rejonu Dystrybucji Gazu w celu przeprowadzenia czynności rozpoznawczych.

/.../

Na podstawie wymienionych zasad prowadzone były działania ratownicze i zabezpieczające przerwanych gazociągów. Po rekordowym pod względem liczby przerwanych gazociągów na Sądecczyźnie 2011 roku, gdy zanotowano aż 70 takich przypadków, w następnych latach notowano systematyczny ich spadek: w 2012 roku zanotowano 64 interwencje, w 2013 ‒ 49, a w roku 2014 ‒ 46 interwencji.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 2/2015.
Obrazy
Posiadanie na wyposażeniu OSP przyrządu umożliwiającego pomiar stężeń wybuchowych, tlenu, tlenku węgla i siarkowodoru staje się koniecznością (fot. mł. kpt. Piotr Kucharski)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry