Prezes OSP Zakliczyn Maciej Gofron prezentuje pamiątkową szablę (fot. Lech Pyzik)
140 lat OSP w Zakliczynie
Jubileusz był okazją do poświęcenia nowego sprzętu i garaży oraz do wręczenia strażakom medali i odznaczeń. Uroczystościom towarzyszyło wiele atrakcji.

„Czas na Straż” to akcja, którą od lat organizuje OSP w Zakliczynie (gm. Zakliczyn, pow. tarnowski). Polega ona na popularyzowaniu działań straży w regionie oraz honorowym oddawaniu krwi. W tym roku została połączona ze 140-leciem działalności jednostki.
Jubileusz rozpoczęła msza św. w parafii pw. św. Idziego Opata w Zakliczynie. Po zakończonej modlitwie rozpoczęły się główne uroczystości, zorganizowane na rynku w centrum miasta.

/.../

Podczas uroczystości historię OSP przedstawił jej prezes Maciej Gofron. Jednostka powstała 4 maja 1874 roku. Założył ją urzędnik Jan Skupniewicz. Funkcję pierwszego naczelnika pełnił Kajetan Baliński. Strażacy posiadali wówczas umundurowanie z ciemnobrązowego sukna zgrzebnego z czerwonymi wyłogami na kołnierzach i naramiennikach.

/.../

Po uroczystościach na zakliczyńskim rynku nastąpił przemarsz pododdziałów przed budynek remizy, gdzie poświęcono nowe garaże i sprzęt. Nie był to jednak koniec obchodów. W centrum miasta zostało rozłożone przez druhów z OSP Gdów miasteczko strażackie. Odbyły się też pokazy umiejętności psów ratowniczych w wykonaniu GRS OSP Nowy Sącz. Pojawiły się również stoiska ze sprzętem ratowniczym. Zorganizowano konkurs drwali, w którym udział wzięli strażacy z okolicznych jednostek.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 1/2015.Obrazy
Prezes OSP Zakliczyn Maciej Gofron prezentuje pamiątkową szablę (fot. Lech Pyzik)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry