Kolekcja strażackich miniatur

Naczelnik OSP w Mirocinie udostępnił do obejrzenia swoją kolekcję unikatowych miniatur strażackich samochodów.

Jak informuje Życie Podkarpackie, zbiór oryginalnych, historycznych samochodów strażackich z całego świata już od dwóch miesięcy można obejrzeć w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Mirocinie (woj. podkarpackie, pow. przeworski). Naczelnik jednostki Tadeusz Jurkiewicz swoją kolekcję zbierał od piętnastu lat.

Tadeusz Jurkiewicz jest członkiem OSP od trzydziestu lat. Wcześniej pełnił służbę w Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku i Jarosławiu. Strażakiem był jego ojciec, a teraz także dwaj synowie, którzy jednocześnie są zawodowymi żołnierzami. Wyjątkowa kolekcja naczelnika składa się z ponad siedemdziesięciu miniatur samochodów strażackich z różnych epok historycznych.

- To moja pasja. Kiedyś w sklepie zobaczyłem gazetę z takim samochodem i kupiłem ją dla syna, potem połknąłem bakcyla i kupowałem je nagminnie. Jak chłopcy dorośli, kupowali razem ze mną. Miałem ich około stu, stały w domowej gablocie, ale wiele rozdałem dzieciakom. Potem robiliśmy remont w domu i wszystkie moje małe „zabawki” wylądowały w pudle na strychu. Dwa miesiące temu wyciągnąłem je i postanowiłem przekazać OSP - powiedział Życiu Podkarpackiemu Tadeusz Jurkiewicz.

Druh marzy o powiększeniu zbioru. - To jest rzecz, która po nas zostanie dla pokoleń - zaznacza i zaprasza do oglądania kolekcji.

 

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry