W pożarach budynków mieszkalnych ginie ponad 500 osób rocznie – mówił senator RP, wiceprezes ZG ZOSP RP Zbigniew Meres (fot. Paweł Polimirski)
Bezpieczny Dom
Najbezpieczniej Polacy czują się w domach. Jednak rocznie dochodzi w nich do 30 tysięcy pożarów. Konieczne są akcje edukacyjne i prewencyjne.

Takie wnioski płyną z konferencji Bezpieczny Dom zorganizowanej w ramach programu „Nie dla czadu”, która odbyła się 4 listopada w parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich. Jej organizatorami były: ZOW  ZOSP RP Woj. Śląskiego, Związek Rewizyjny Spółdzielczości Mieszkaniowej w Katowicach i Fundacja Bezpieczni w Domu.

/.../

‒ Celem dzisiejszej konferencji jest zapoznanie państwa z problemem bezpieczeństwa pożarowego w domach i mieszkaniach oraz zagrożeniami płynącymi od ognia, dymu i czadu. Czy tego typu zagrożenia stanowią tak wielki problem? Uważam, że tak i trzeba o nich mówić do jak najszerszej publiczności. Dotychczas, jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa pożarowego, największym zainteresowaniem objęte były obiekty użyteczności publicznej. Dziś największy problem stanowią przestarzałe i wyeksploatowane budynki mieszkalne. Według statystyk KG PSP, od wielu lat utrzymuje się wysoka liczba śmiertelnych zejść w tych budynkach w wyniku pożaru. Ta liczba to ponad pięćset osób rocznie. Cztery tysiące osób, w wyniku tych pożarów, odnosi obrażenia. Podczas dzisiejszej konferencji porozmawiamy, jak temu zaradzić – powiedział prezes ZOW ZOSP RP Woj. Śląskiego.

/.../

Zastępca dyrektora CNBOP-PIB st. brygadier Krzysztof Biskup przedstawił program pod nazwą „Zgaś Ryzyko”, przygotowany przez KG PSP, który ma ograniczyć liczbę ofiar pożarów. – Planujemy, że dzięki tej akcji liczba ofiar śmiertelnych pożarów w Polsce, w ciągu dekady, spadnie o 30 proc. – powiedział.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2014.
Obrazy
W pożarach budynków mieszkalnych ginie ponad 500 osób rocznie – mówił senator RP, wiceprezes ZG ZOSP RP Zbigniew Meres (fot. Paweł Polimirski)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry