fot. Lech Lewandowski
Szlifowanie ratowniczej formy
Blisko 4 tysiące OSP należących do KSRG stanowi znaczący potencjał ratowniczy. Jego ilościowej rozbudowie towarzyszą równie ważne zmiany jakościowe.

Wśród wielu zadań ratowniczych realizowanych przez OSP KSRG coraz częściej są te z zakresu ratownictwa medycznego, a konkretnie z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dla przykładu w całym ubiegłym roku strażacy województwa dolnośląskiego mieli ponad 1600 zgłoszeń do zdarzeń wymagających udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej. W tym roku tylko do września tych zgłoszeń było już ponad 1500. Podobnie układają się statystyki w wielu innych regionach kraju.
Dlatego odzwierciedleniem rosnącej rangi ratownictwa medycznego i potrzeb w tym zakresie było rozwiązanie formalne. W dokumencie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2011 r. pt. „Analiza potencjału ratowniczego Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego” określone zostały standardy wyszkolenia jednostki OSP KSRG. Mowa w nim m.in. o tym, że każda OSP KSRG musi mieć w swoim dwunastoosobowym składzie co najmniej czterech druhów legitymujących się przeszkoleniem z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

/.../

Odpowiedzią na te jakościowe potrzeby są ćwiczenia z zakresu ratownictwa medycznego. Takie jak te, które każdej jesieni już od ośmiu lat przeprowadza KP PSP w Oleśnicy. /.../ W tym roku do Sycowa, gdzie odbyła się inauguracja kolejnej edycji ćwiczeń, przyjechało 13 ekip PSP i 11 OSP: Twardogóra, Dobroszyce, Bierutów, Gołębice, Wabienice, Ligota Polska, Ligota Mała, Międzybórz, Zbytowa, Drołtowice i Klęczany.

/.../

Zespół organizacyjny, w którego skład weszli mł. bryg. Robert Gąsior, asp. sztab. Marek Przytuła oraz lekarz med. Sławomir Jędruch, przygotował dziesięć punktów szkoleniowych, na których zainscenizowano rozmaite zdarzenia. W roli poszkodowanych wystąpili uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Sycowie oraz Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Międzyborzu.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 12/2014.
Obrazy
fot. Lech Lewandowski

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry