Członkowie MDP na obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Skrzyni (fot. Maciej Jagiełło)
Na szóstkę z plusem
Młodzi druhowie z MDP Bobowo tak się ze sobą zżyli, że dziś tworzą grupę przyjaciół, dla których nie ma rzeczy niemożliwych.

Członkowie MDP Bobowo żadnej pracy się nie boją. Organizują zbiórki żywności dla potrzebujących, opiekują się bezdomnymi zwierzętami, prowadzą kronikę swojej OSP i pomagają starszym kolegom podczas ćwiczeń ewakuacyjnych w szkołach. Co roku przed świętem zmarłych zajmują się także porządkowaniem grobów tragicznie zmarłych strażaków ochotników.

Mała remiza w centrum Bobowa (gm. Bobowo, pow. starogardzki). To w tym budynku działa młodzieżowa drużyna pożarnicza, nad którą pieczę sprawuje Jolanta Neumann. Tworzy ją dziewięć dziewcząt i czterech chłopców.

/.../

Przyszli ochotnicy spotykają się w strażnicy raz w tygodniu, zazwyczaj w czwartek. Przebieg zajęć zależy od wielu czynników: pory roku, pogody, a także zaplanowanych na terenie gminy uroczystości. Jednym ze stałych zadań, jakie w OSP mają do wykonania młodzi druhowie, jest prowadzenie kroniki. Dodatkowo, poza skrupulatnym dokumentowaniem wydarzeń, drużyna często stara się ćwiczyć bojówkę i strażacką sztafetę. Pomaga również podczas odbywającego się cyklicznie „Bobowskiego Biegu Ulicznego”, organizowanego przez dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Bobowie Ireneusza Makiła. Rok temu z okazji uroczystych obchodów Dnia Ziemi wzięła również udział w sadzeniu symbolicznych drzew nad jeziorem Rusek. Tradycją w OSP stało się odwiedzanie przed świętem zmarłych pobliskiego cmentarza i porządkowanie znajdujących się tam grobów strażaków ochotników.

/.../

Swoją działalność w jednostce nastoletni strażacy scharakteryzowali w pracy złożonej na konkurs na wzorową młodzieżową drużynę pożarniczą i jej opiekuna „Najlepsi z najlepszych”, który jest organizowany przez ZG ZOSP RP w Warszawie.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 11/2014.
Obrazy
Członkowie MDP na obozie szkoleniowo-wypoczynkowym w Skrzyni (fot. Maciej Jagiełło)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry