III Wojewódzkie Warsztaty Kronikarzy OSP

Powstała inicjatywa stworzenia Wielkopolskiego Klubu Kronikarza OSP. Pierwsze spotkanie zaplanowano na koniec listopada.

W sobotę 4 października, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Roztoce (pow. koniński-ziemski) odbyły się wojewódzkie warsztaty dla kronikarzy OSP.

/.../

Uczestnicy zapoznali się z zasadami prowadzenia kronik OSP. Projektowano strony tytułowe, omówiono schemat wstępu, budowano plan relacji kronikarskich z przykładowych wydarzeń z życia straży, rozmawiano o zasadach doboru i opisu ilustracji, wypełnianiu luk czasowych w kronikach. Piotr Rybczyński naświetlił zebranym prawidłowy sposób działania w poszukiwaniu dokumentów archiwalnych. Dyskutowano również o postawie kronikarza, jego etyce i odpowiedzialności za słowo pisane. Na zakończenie szkolenia uczestnikom rozdano certyfikaty oraz drobne upominki.
Ważnym punktem spotkania była inicjatywa utworzenia Wielkopolskiego Klubu Kronikarza OSP. Wstępnie ustalone cele klubu to: popularyzacja kronikarstwa w jednostkach OSP, organizowanie cyklicznych spotkań i warsztatów dla kronikarzy, integracja środowiska kronikarskiego i budowanie współpracy.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 11/2014.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry