Wirus Ebola, ryzyko i bezpieczeństwo ratownika

Nie ma dziś w Europie człowieka, który nie słyszałby o Eboli. Przybliżamy pochodzenie wirusa, objawy choroby oraz środki zapobiegawcze dla ratowników.

Dyrektor generalna Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Chan 8 sierpnia tego roku w Genewie ogłosiła komunikat, który określa występującą obecnie epidemię wirusa Eboli w Afryce Zachodniej jako nadzwyczajną sytuację dla zdrowia publicznego o wymiarze globalnym. W związku z epidemią gorączki krwotocznej wywołanej wirusem Ebola (EVD, ang. Ebola virus disease) w krajach Afryki ocenia się, że ryzyko przeniesienia tej choroby do Europy, mając na uwadze również nasz kraj, pozostaje tak długo aktualne, aż nie zostanie powstrzymane rozprzestrzenianie się wirusa w krajach obecnie objętych epidemią.

/.../

Według danych WHO do 29 października 2014 roku w Gwinei, Sierra Leone, Liberii odnotowano łącznie 13 676 zachorowań, w tym aż 4910 śmiertelnych.

/.../

Zauważenie szczególnych cech wystąpienia choroby wcale nie jest takie proste, gdyż jej niespecyficzne początkowe objawy, takie jak gorączka powyżej 38,5°C, znaczne osłabienie organizmu czy też bóle mięśni i stawów, są bardzo podobne do objawów grypy.

/.../

Do zakażenia człowieka może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi oraz wydzielinami i wydalinami żywych lub martwych osób zakażonych, a więc istnieje tu potencjalne ryzyko zakażenia się strażaków ratowników, zwłaszcza gdy taka osoba dozna urazu. Do ekspozycji na ten wirus może się również przyczynić kontakt z przedmiotami skażonymi materiałem biologicznym, co pokazuje konieczność dokładnej dezynfekcji sprzętu po zakończeniu działań medycznych. Do zakażenia może też dojść przy bezpośrednim kontakcie ze zwłokami chorych na EVD.
Mimo faktu, iż EBOV nie przenosi się drogą powietrzną, to przy bliskim kontakcie (twarzą w twarz) z chorym nie można całkowicie wykluczyć zakażenia drogą kropelkową.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 11/2014.

 newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry