Pożar w elektrowni

Strażacy z miejscowości Turek (pow. turecki) zostali w środę wezwani do pożaru transformatora w elektrowni Adamów...

Informacja o pożarze transformatora olejowego wysokiego napięcia dotarła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego w Turku o godz. 11:30. Urządzenie znajduje się obok zbiorników oleju transformatorowego i turbinowego oraz mazutu, więc zagrożenie gwałtownym rozprzestrzenieniem się ognia było duże - informuje Komenda Powiatowa PSP w Turku. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Scenariusz działań zakładał, że zgłoszenie o pożarze nie zawierało informacji o osobach zagrożonych i poszkodowanych. Natomiast w dalszej części przewidziano rozszczelnienie transformatora zawierającego 20 ton oleju. Substancja zaczęła wyciekać do betonowej misy i tam płonęła.

Do zdarzenia wezwano siedem strażackich wozów bojowych z powiatu tureckiego. Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji i Ratownictwa w Poznaniu poproszono zaś o zadysponowanie z Konina samochodu z kontenerem proszkowym, aby zabezpieczyć sąsiednie transformatory, których nie można odłączyć od prądu.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przy transformatorach znajdujących się pod wysokim napięciem prądu elektrycznego oraz przy zbiornikach z olejem transformatorowym i opałowym. Istotne było też m.in. doskonalenie współdziałania podmiotów Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego ze służbami zakładu.

W ćwiczebnych działaniach w elektrowni udział wzięli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki OSP należące do KSRG - z Brudzewa, Kowali Pańskich, Malanowa, Przykony i Tuliszkowa.


newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry