Ochotnicy odcinają połamane konary drzew (fot. archiwum OSP Jerzmanowice)
24 doby w akcji
Najdłuższa akcja, w której brali udział strażacy z OSP Jerzmanowice, trwała trzy i pół tygodnia. Druhowie nie poddali się. Zawsze są tam, gdzie ludzie potrzebują pomocy.

Podróżując po kraju i zwiedzając malownicze tereny Małopolski, warto na chwilę zatrzymać się w miejscowości o nazwie Jerzmanowice (gm. Jerzmanowice-Przeginia, pow. krakowski), która znajduje się nieopodal Ojcowskiego Parku Narodowego. Działa tam od dziewięćdziesięciu dwóch lat ochotnicza straż pożarna, do odwiedzenia której zachęca oryginalna sikawka konna przymocowana tuż nad wejściem do remizy. Aktualnie w jednostce pełni służbę czterdziestu trzech członków czynnych, ośmiu wspierających i dwóch należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

/.../

– Cztery lata temu gwałtowny atak zimy i spadek temperatury do -25 stopni Celsjusza sparaliżował funkcjonowanie prawie wszystkich małych miejscowości usytuowanych na terenie naszej gminy i powiatu krakowskiego. Przez ponad trzy tygodnie ludzie nie mieli w domach prądu, brakowało również wody pitnej. Na dodatek słupy średniego napięcia łamały się jak zapałki. Przez cały czas musieliśmy być w ciągłej gotowości do niesienia pomocy. Każdy, kto wracał z akcji kładł się na kilka godzin spać, po czym znów wsiadał do samochodu bojowego i jechał na pomoc potrzebującym. Był to niewątpliwie sprawdzian nie tylko naszych umiejętności, ale również wytrzymałości fizycznej – wspomina druhna Izabela Jędrzejek.

/.../

Ochotnicy w ostatnich latach dysponowani byli do pożarów i innych miejscowych zagrożeń średnio sto razy w ciągu roku. Najczęściej były to wypadki drogowe, gdyż jednostka usytuowana jest w pobliżu drogi krajowej nr 94 i Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie podczas wolnych weekendów przebywa zawsze spora liczba turystów.Cały artykuł można przeczytać w papierowym wydaniu "Strażaka" nr 9/2014.Obrazy
Ochotnicy odcinają połamane konary drzew (fot. archiwum OSP Jerzmanowice)

newsletter
sonda:
Czy strażacy w Twojej OSP ćwiczą musztrę?

- Tak, regularnie

- Tak, przed ważnymi wydarzeniami

- Tak, sporadycznie

- Nie ćwiczymy musztry